Tudomány;memória;agy;Alzheimer-kór;

Illusztráció: AFP

- Kiderült, mitől függ emlékszünk-e bármire is

A memória, a tanulási képesség és a kognitív rugalmasság egy agyban található fehérje lekapcsolási mechanizmustól függ – derült ki egy nemzetközi kutatásból.

Az, hogy a tanulás következtében felhalmozódó, úgynevezett Arc fehérje lehet a felelős a megfelelő agyműködésért, már nem újdonság. De, hogy ezt az új információk agyba érkezése után le kell kapcsolni és el is kell távolítani, hogy a tanultakat meg is tudjuk őrizni és képesek legyünk emlékezni rájuk, Dr. Mark Wall, a Warwick Egyetem Élettudományi Karának vezetője, a Bradford Egyetem valamint a Georgia Állami Egyetem kutatóival együttműködve fedezte fel – írta a ScienceDaily alapján az Egészségemre.com 

„Kapcs-ford”

Ez azt sugallja, hogy az idegrendszeri betegségekben – például Alzheimer-kórban – jellemző csökkent kognitív rugalmasságnak, azaz az új információkhoz való alkalmazkodás képességének és a következtében kialakuló megváltozott viselkedésnek, zavarodottságnak és az új információk megszerzésének és megőrzésének képtelenségének az oka az, hogy az Arc fehérje nem kapcsolódik le teljesen, és továbbra is az agyban marad.

A klinikai kutatók ezt a kulcsfontosságú felfedezést fel tudják használni arra, hogy jobban megértsék például az Alzheimer-kórt, és hatékony kezelési módokat fejlesszenek ki. További kutatásokra van még szükség ahhoz is, hogy kiderítsék, mi okozhatja az agyban ezt a hibás működést.

Ötezer éves, monumentális közösségi temetkezési helyet tártak fel kutatók Kenyában. Az egykori pásztornép ősi temetője a régészek szerint Kelet-Afrikában a legkorábbi és legnagyobb ilyen építmény. És egy csomó mítoszt megdönt.