Meglepte a hazai üzletláncokat, hogy a kormány már életbe is léptette azt a szabályt, amelynek értelmében a 400 négyzetméternél nagyobb bruttó alapterületű kereskedelmi ingatlanoknál nem csupán az építés vagy az átalakítás, hanem minden nem építésiengedély-köteles változtatás, így például a felújítás is szakhatósági jóváhagyáshoz kötött lesz - mondta a Népszavának Heiszler Gabriella, a SPAR Magyarország Kereskedelmi Kft. ügyvezető igazgatója.
Arra számítottak, hogy a jövő évi adózásról szóló "salátatörvény" értelmében csak 2019. január 1-jétől szigorítják a szabályozást. A bürokratikus eljárások megnövekedett időigénye miatt akár 2-3 hónappal is meghosszabbodhat amíg egy új üzletet megnyitnak, illetve egy régit átalakítanak. Azonban a folytonos korszerűsítésre szükség van, a változó igények miatt - fűzte hozzá a cégvezető.
Az új szabályozás hátterében egyébként az állhat - vélik a szakértők -, hogy a plázastop miatt nehezebb új üzleteket nyitni, mint a 2012-ben bevezetett törvényt megelőzően, így az elmúlt években a legegyszerűbb megoldás egy bővülő üzletlánc számára az volt, ha megvásárolt egy eladó sorba került másik üzletet és azt a saját profiljára alakította. Ezt tette a SPAR is, amely a korábban CBA üzletként működő két budapesti és egy erdőkertesi áruházat összesen 810 millió forintból korszerűsített. Az átadások éppen tegnap voltak.
Heiszler Gabriella elmondta, hogy munkaerő gondjaik mérséklődtek, de nem oldódtak meg: két éve 40 százalékos, tavaly 32 százalékos volt a fluktuáció, és idén reményeik szerint már 30 százalék alá mennek. Az önkiszolgáló pénztárak bevezetése is segített. Emellett a cég, amely 13 ezer főt foglalkoztat, az ország egyik legnagyobb utánpótlás nevelője, 1000 szakmunkástanuló képzésében vesznek részt.