Mikor kirobbant a gender-ügy, az ELTE kétszer is úgy nyilatkozott, hogy tudomásul veszi és elfogadja, hogy az államnak, mint az egyetem fenntartójának, joga van betiltani egy-egy szakot. Ám a helyzet nem ilyen egyszerű - hívja fel a figyelmet az Eötvös Károly Intézet (EKINT).
Már a 13. századi "sötét középkor" óta az európai alkotmányos kultúrának és hagyománynak része az egyetemi autonómia - olvasható az EKINT közleményében. Az egyetemi autonómia lényege az oktatás szabadsága: az intézmények eldönthetik, mit tanítanak, a hallgatók pedig azt, hogy mit tanulnak. Ezen értékek mellett 1988-ban még kiállt az ELTE, mikor vezetője egyike volt annak a 388 rektornak, akik aláírták a Magna Charta Universitatumot. A dokumentum kimondja:
De az EKINT arra is emlékeztet, hogy az európai értékek és hagyományok mellett a magyar alkotmányt és az uniós jogot is sértheti, ha a Fidesz, mint fenntartó, ráerőlteti akaratát a tudományos életre.
És az Európai Unió Alapjogi Kartájának 13. cikke szerint "a művészeteknek és kutatásoknak mindenféle megszorítástól menteseknek kell lenniük. Tiszteletben kell tartani a tudomány szabadságát" - olvasható a közleményben. Mint az Eötvös Károly Intézet fogalmaz: