;

gender;EKINT;

- Alaptörvényt és uniós jogot is sérthet, ha a kormány a tudományos életbe avatkozik

Még intézményfenntartóként sincs automatikusan joga bezáratni szakokat - emlékeztet az Eötvös Károly Intézet. Az ELTE is több száz éves európai hagyományokat vesz semmibe, ha a helyzetet elfogadja.

Mikor kirobbant a gender-ügy, az ELTE kétszer is úgy nyilatkozott, hogy tudomásul veszi és elfogadja, hogy az államnak, mint az egyetem fenntartójának, joga van betiltani egy-egy szakot. Ám a helyzet nem ilyen egyszerű - hívja fel a figyelmet az Eötvös Károly Intézet (EKINT).

Már a 13. századi "sötét középkor" óta az európai alkotmányos kultúrának és hagyománynak része az egyetemi autonómia - olvasható az EKINT közleményében. Az egyetemi autonómia lényege az oktatás szabadsága: az intézmények eldönthetik, mit tanítanak, a hallgatók pedig azt, hogy mit tanulnak. Ezen értékek mellett 1988-ban még kiállt az ELTE, mikor vezetője egyike volt annak a 388 rektornak, akik aláírták a Magna Charta Universitatumot. A dokumentum kimondja:

"az egyetem autonóm intézmény, amely a tudományos kutatásban és az oktatásban hozza létre, értékeli és adja át a kultúra értékeit. Hogy kielégíthesse a kor szükségleteit, kutatási és oktatási tevékenységének minden politikai, gazdasági és ideológiai hatalommal szemben függetlennek kell lennie".
Magna Charta Universitatum

De az EKINT arra is emlékeztet, hogy az európai értékek és hagyományok mellett a magyar alkotmányt és az uniós jogot is sértheti, ha a Fidesz, mint fenntartó, ráerőlteti akaratát a tudományos életre.

Az Alaptörvény X. cikk (2) bekezdése szerint "tudományos igazság kérdésében az állam nem jogosult dönteni, tudományos kutatások értékelésére kizárólag a tudomány művelői jogosultak".

És az Európai Unió Alapjogi Kartájának 13. cikke szerint "a művészeteknek és kutatásoknak mindenféle megszorítástól menteseknek kell lenniük. Tiszteletben kell tartani a tudomány szabadságát" - olvasható a közleményben. Mint az Eötvös Károly Intézet fogalmaz:

"a társadalmi, szakmai és alkotmányos vita csak ezeken az alapokon, az egyetemi és tudományos szabadságok elismerésén indulhat el".