Az I. világháború;I. vh;

- Amikor Oroszország hadat üzent az antantnak

Oroszország helyzete nyugtalanító. Az ország kénytelen újból belépni a háborúba és ezért kellett elhatározni a kormány székhelyének áttételét

A „Lokalanzeiger" jelenti Koppenhágából: A Pravda szerint az orosz kormány hadat fog üzenni az ántánt-szövetségeseknek. Egyidejűleg a szovjet-kormány manifesztumot bocsát ki, amely egyebek között így szól:

 Oroszország helyzete nyugtalanító. Oroszország kénytelen újból belépni a háborúba és ezért kellett elhatározni a kormány székhelyének veszélytelen helyre leendő áttételét. Ilyenül Kronstadtot választották. Minden előkészület megtörtént.

 A „Times" Washingtonból a következőket jelenti: Az Egyesült Államok a bolseviki kormánnyal való minden összeköttetést megszakítottak. A washingtoni külügyi hivatal Poole főkonzultól több sürgönyt kapott, amelyekben jelenti, hogy Lenin május 20-án a szovjet egyik hivatalos gyűlésén ismételten kijelentette, hogy az orosz kormány a szövetségesekkel hadiállapotban van. Csicserin közölte Pooleval, hogy Lenin nyilatkozatát a szovjet zárt ülésén tette és ünnepélyesen megígérte, hogy a szövetségesek hivatalos képviselőit nem fogják zaklatni.

Ennek dacára a francia és angol főkonzult személyzetükkel együtt letartóztatták és csak másnap, a svéd főkonzul fáradozásai következtében bocsátották őket szabadon. Csicserin akkor kijelentette, hogy a szovjet-kormány az előbb megengedett elutazást nem fogja tűrni és hogy a szövetségesek polgári alattvalóit a szövetségesek által megszállt területen elfogott szovjet-tagokért túszul fogják fölhasználni. Poole erre azt válaszolta, hogy a szövetségesek alattvalói nem engedik magukat megfélemlíteni és az új megtorló intézkedéseknek csak az lehet a következménye, hogy a szovjet-kormány tagjait személyesen teszik érte felelőssé...

 A „Times" stockholmi jelentése szerint még azt sem tudják, vajon a szabadlábra helyezett- angol főkonzul Moszkvát elhagyhatja-e majd. A bolseviklek londoni megbízottja Litvinov útlevelét abban a pillanatban megkaphatja, mihelyt az angol főkonzul Stockholmba érkezett.

 Népszava 1918. augusztus 18.

A Jobbikkal való összeborulást látja az egyetlen valódi politikai innovációnak Keresztes László Lóránt, az LMP társelnöke. Interjú.