Bohózatba illő jelenetek játszódnak le manapság Törökországban. A közösségi oldalakon terjednek azok a felvételek, amelyen látványosan széttörnek egy iPhone-t vagy elégetnek dollár bankjegyeket, így jelezve, hogy Törökország nem hagyja magát az Egyesült Államokkal szembeni kereskedelmi háborúban.
A kormányzat igyekszik azt a benyomást kelteni, miszerint remekül kivédte a spekulánsok támadását, és az egész válságból csak profitálni fog az ország. Ibrahim Kalin elnöki szóvivő közölte, hogy kiválóan működtek Berat Albayrak gazdasági és pénzügyminiszter intézkedései. A nagy optimizmus azonban nem indokolt. A török líra egy év alatt 71 százalékot, egy hónap alatt 24 százalékot, s csak a múlt héten 14 százalékot gyengült a dollárhoz képest (ez olyan, mintha a 310 forintos euró egy év alatt 530 forintra drágulna). Ennek fényében csak csepp a tengerben a szerdai 7, majd a csütörtöki 3 százalékos erősödés.
Szakértők sem túl derűlátóak Ankara gazdasági kilátásait illetően. Bülen Aliriza gazdasági szakértő rámutatott, a befektetők pontosan tisztában vannak azzal, hogy a líra válsága nem politikai kérdés, még csak nem is az Egyesült Államokkal kialakult kereskedelmi vitára vezethető vissza, annál jóval mélyebb gyökerei vannak. Aggasztó a folyó fizetési mérleg hiánya és az, hogy Recep Tayyip Erdogan elnök mindent erőből, felülről akar megoldani, nem törődve a piac szabályaival. Szerinte a kamatlábak emelése nélkül nehéz lesz visszanyernie Ankarának a befektetők bizalmát.
A közeledés azonban kizárható Washington és Ankara között, mivel két hatalmas egó – Donald Trump és Erdogan – feszül egymásnak. Az Egyesült Államok ismét szankciókkal fenyegette meg Ankarát abban az esetben, ha nem engedi szabadon a Törökország által terrorizmussal vádolt amerikai lelkipásztort, Andrew Brunsont.
Németország közvetett segítséget nyújtott Törökországnak. A berlini kormány turizmusért felelős megbízottja, Thomas Bareiss azt javasolta, hogy a németeket ne befolyásolja a török pénzügyi válság, nyugodtan nyaraljanak Törökországban. Hozzátette, a turizmus hidat jelenthet a két ország között, és erre „nagyobb szükségünk van, mint valaha”. Hasonló jóindulat egyelőre nem tapasztalható Ankara részéről Németországgal kapcsolatban, hiszen letartóztattak egy német állampolgárságú férfit, aki bírálni merészelte a török kormányt.