Az anyagcsere- és biokémiai folyamatok, elsősorban a cukor elégetése, illetve a tápanyagok lebontása közben, valamint az UV-sugarak, gyógyszerek és a különböző toxinok hatására folyamatosan termelődő, illetve a szervezetbe kívülről bejutó szabad gyökök párosítatlan elektront tartalmaznak. Ennek következtében instabilak és megpróbálnak más molekulákból elektronhoz jutni. Ezért megtámadják és károsítják a sejteket. Vannak jótékony, az immunrendszert támogató szabad gyökök is, de ha túl sok van belőlük, oxidatív stressz alakulhat ki – olvasható a Vitalitás Magazin cikkében.
Az antioxidáns vegyületek gátolják az oxidációs folyamatokat, semlegesítik a szabad gyököket. Egy részüket a szervezet szintetizálja, de a többségüket táplálékkal vesszük magunkhoz. A legjobb forrásai a gyümölcsök és a zöldségek, illetve a zöld tea, az olajos magvak, a magas kakaótartalmú csokoládé, a gabonafélék, a hüvelyesek és a szőlőmag, illetve a vörösbor. Ha változatosan étkezünk, és rendszeresen mozgunk, a szervezetnek általában megfelelő az antioxidáns-szintje. Az erős környezetszennyezés, a dohányzás, a túlzott napozás, a helytelen, egyoldalú táplálkozás és a sok méreganyag miatt azonban szükség lehet a pótlására. Népszerűek az antioxidánsokban gazdag, úgynevezett szuperélelmiszerek – írja az EgészségKalauz.
Nem mindig hasznosak
Az antioxidánsok, azzal hogy gátolják az oxidációs folyamatokat, számos jótékony hatással bírnak, mert semlegesítik az immunrendszert károsító, különböző gyulladások, betegségek kialakulásáért felelős szabad gyököket. A legújabb kutatási eredmények alapján azonban bizonyos betegségek, így például daganatok esetén nem árt az óvatosság. Mivel kialakulásukért a szabad gyökös mechanizmusokat is felelőssé teszik, korábban úgy gondolták, az antioxidánsok fogyasztása védelmet ad a tumoroktól, de ez az elmélet ma már megdőlni látszik. Pár éve állaton végzett kísérletekkel igazolták, hogy az antioxidánsok gyorsítják például a tüdődaganat súlyosbodását, és fokozhatják az áttét-képzést. Ezért a szakemberek szerint daganatos betegeknek célszerű a jelentősebb mennyiségű C-, illetve E-vitamint, béta-karotinoidokat vagy polifenolokat tartalmazó étrend-kiegészítők szedését kerülni.