Nem sokkal azután, hogy egy kormányközeli lap megtámadta a Gulyás Gábor vezette Art Capitalt, a Magyar Nemzeti Bank rekordgyorsasággal kezdte el vizsgálni az alapítványt.
Szakács Árpád a Magyar Időkben már tizenkétszer írt a kultúrharcról, a cikkekben a kormánypárti szerző azokat a művészeket és alapítványokat támadja, amelyek nem kompatibilisek a Nemzeti Együttműködés (NER) ideológiájával. Minap azon háborodott fel, hogy „amíg a kormány emberfeletti erővel küzd a migránsok távol tartása érdekében, addig a képzőművészek tekintélyes része Soros György kottája alapján azt szeretné elérni, hogy minél több afrikai éljen Magyarországon, lehetőleg minél előbb”. Az egyikük - Szakács szerint - Gulyás Gábor, a szentendrei Ferenczy Múzeumi Centrum igazgatója - hozzá tartozik az Art Capital nevű kortársművészeti kiállítóhely. Gulyás pedig Szakács értékelése szerint különösen „migránspárti” rendezvényeket szervez, például A paradicsom újratervezése című művészeti fesztivált.
Az Art Capitalt támogató Magyar Nemzeti Bank (MNB) erre reagálva - szintén a kormánylapban - közleményt adott ki, amelyben leszögezték, hogy azonnali vizsgálatot indítanak. Azt is fontosnak érezték hangsúlyozni, hogy a Magyar Idők cikkében részletesen taglalt, 2018. júniusi A paradicsom újratervezése című fesztivál megvalósításához az MNB nem adott támogatást. - A nem megfelelő célú felhasználás a szerződéstől való azonnali hatályú elállást von maga után. Az Art Capital Alapítványnak nyújtott idei és tavalyi támogatások kizárólag kulturális célokra kerülhettek felhasználásra, az MNB semmilyen politikai célzatú, illetve migránstámogató kampányt nem támogat - közölte a Matolcsy György vezette szervezet.
Kerestük az Art Capitalt, hogy reagálhassanak a kormánylap támadó cikkére, illetve az MNB vizsgálatára, de nem kívántak nyilatkozni. Mindenesetre az biztos: Gulyás Gábor régóta szúrja a hatalom szemét. Érdemes felidézni, hogy Gulyást pár éve eltávolították a Műcsarnok éléről, miután összeveszett az Orbán-kurzus egyik főideológusával, az Magyar Művészeti Akadémiát vezető Fekete Györggyel. Végül Gulyás lemondott, amit Fekete azzal indokolt, hogy „kompromittálta a kortárs magyar képzőművészetet.” Gulyás a 24.hu-nak adott interjújában erre úgy reagált: nem ugyanazt tekintik kortárs képzőművészetnek Feketével. Az interjúban egyébként beszélt arról is, hogy „bárkinek joga van hülyeségeket gondolni és leírni, mint ahogy nekem is jogom van azt gondolni ezekről, hogy hülyeségek.”