Bioritmus;allergia;pollen;parlagfű;

Illusztráció: AFP

- Így kezelhetőek az allergiás tünetek

Tombol a parlagfűszezon, sokan szenvednek allergiás tünetektől, amelyeket antihisztaminok segítségével próbálnak enyhíteni. Nem mindegy azonban, hogy milyen készítményt választunk. A legjobb eredményt akkor várhatjuk, ha orvosi ellenőrzés mellett, személyre szabott terápiát alkalmazunk.

Mint megírtuk, másodfokú riasztás van érvényben a parlagfű miatt. Az elkövetkező napokban a parlagfű pollenkoncentrációja várhatóan országszerte a magas-nagyon magas tartományban alakul. Az Alföld nagy részén, valamint a Dunántúl déli részén már tartósan nagyon magas parlagfű pollenkoncentrációra lehet számítani.

Többféle antihisztamin tartalmú készítmény, tabletta, orr- és szemcsepp, spray és gél áll rendelkezésre. A – betegnek, illetve a tüneteinek - megfelelő szerek kisgyermekkorban és egyes esetekben kismamáknál is biztonsággal alkalmazhatóak. 

Tényleg álmosítanak?

Az antihisztaminokat két csoportba sorolják – mondta dr. Augusztinovicz Monika allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont orvosa. Az első generációs vagy szedatív antihisztaminok álmosító hatásúak, és gyakrabban okoznak mellékhatásokat, - szájszárazság, kettős látás, vizelet visszatartás - mint a második generációs, nem-szedatív szerek. Ezeknél sem árt azonban az óvatosság, főleg autóvezetésnél, mert enyhe álmosító hatás jelentkezhet. Alkohollal fogyasztva a mellékhatások fokozódnak.

Nem mindegy, milyen tünetre, mit használunk

Az antihisztaminok főleg a tüsszögést, az orrfolyást, a könnyezést, a garat- és szemviszketést csökkentik. Szénanáthás tünetek esetén a második generációs készítmények a célravezetőbbek, mert kevésbé „fárasztanak”. Csalánkiütés esetén azonban jól jön az elsőgenerációs gyógyszerek enyhén nyugtató mellékhatása. Ha orrdugulás a fő panasz, akkor legjobban a desloratadine , fexofenadine és levocetirizine tartalmú készítmények segítenek, de ilyenkor egyéb kiegészítő kezelésre is szükség van – mondta Dr. Augusztinovicz Monika.  

Illusztráció: AFP

Antihisztamint várandósság és a szoptatás alatt csak orvosi konzultáció után lehet szedni, és van néhány betegség, amelyek esetén szintén óvatosságot igényel a használatuk. Ilyen többek közt a prosztata megnagyobbodás, vagy a glaukóma. Bizonyos gyógyszerek – például antidepresszánsok és néhány gombaellenes szer – antihisztaminnal szedve kölcsönhatásba kerülhet egymással.  

Akár egész szezonban szedhetjük

Az antihisztaminok szedésének időtartama a kiváltó októl függ. A pollenallergia tüneteire akár egész szezonban szedhetjük. Hosszú távon alkalmazva ráadásul hatékonyabbak, mintha csak magas pollenkoncentráció idején alkalmaznánk. A gyógyszerek hatása már a bevétel után fél órával érezhető, a legjobb hatás eléréséhez azonban általában 1-2 óra szükséges.

Ha mégsem hat

Több oka is lehet, ha az antihisztamin szedése ellenére is allergiás tüneteink vannak. A leggyakoribb, hogy nem a számunkra megfelelő hatóanyagot választottuk, vagy több, részben receptköteles gyógyszer kombinációjára lenne szükség – ez az orvosi vizsgálat nélkül vásárolt készítmények szedésénél szokott előfordulni –, vagy nem az optimális adagolást követjük. 

„Ha a gyógyszer szedése álmosító hatású, a betegek hajlamosak csökkenteni az előírt mennyiséget, ám a csökkentett hatóanyag mennyiség mellett nem várható, hogy megszűnjenek a tünetek. Ha egy készítmény nem vált be, érdemes allergológussal konzultálni.”- hangsúlyozta dr. Augusztinovicz Monika.

Részben "lustasága" vezetett a Homo erectus (felegyenesedett ember) kihalásához - írta az MTI az Ausztrál Nemzeti Egyetem (ANU) kutatóinak a PLoS One című tudományos folyóiratban publikált tanulmánya alapján.