illemtan;öltözködés;

- Lóversenyre csak kalapban!

Mit vegyek fel? Komoly kérdés. Mit kíván az alkalom? Színházban, jeles kulturális eseményeken illik elegánsnak lenni, és azt javaslom, hogy szeressük is az ilyen alkalmakat. Finom dolog partnerünkhöz illő színárnyalatokat választani, természetesen a jó ízlés határain belül. Ha vendégségbe vagy társasággal megyünk, nem szégyen egyeztetni a házigazdákkal, mert nem szerencsés, ha egyikünk mackófelsőben, a másikunk csokornyakkendőben van. A zakót begombolva kell viselni (ellentétben Trump gyakorlatával), de kigomboljuk, amikor leülünk. Férfiak ügyeljenek arra, hogy lábszáruk soha ne villanjon ki a zoknijuk és a nadrág között. 

Manapság sokan feleslegesnek tartják a nyakkendőt, pedig a zakót jól kiegészíti, ám a pulóverhez semmiképpen sem illik. Nem illik kilazítani, és arra is ügyelni kell, hogy a nadrág övéig érjen. Ha mégis elhagyjuk, fontos, hogy az ing gallérja semmiképpen se gyűrődjön a zakó gallérja alá. Újabban divatba jött a díszzsebkendő, de itt alapszabály, hogy sem mintája, sem színe nem egyezhet a nyakkendőével.

Torgyán József kisgazdavezérként egy alkalommal hófehér öltönyben, fehér kalapban és vörös nyakkendőben érkezett Londonba, visszafogott helyi vendéglátói szerint úgy festett, mint egy panamai cirkuszigazgató. Helytelennek tartom sapka viselését is fedett helyen, televíziós műsorokban valamiért mégis gyakran látom, sildre helyezett napszemüveggel. Kivétel persze létezik: ha a vallási előírás, nők esetében a fodrász szabadnapja azt diktálja. 

Nőknél állítólag a divat mindent felülír, ám a személyi adottságok figyelembe vétele és a kihívások elkerülése még ennél is fontosabb. A brit közszolgálatban szinte természetes viselet a praktikus „kiskosztüm”, a szoknya hossza pedig kimondatlan szabályok szerint „egy sóhajtásnyival érjen a térd alá”, és ez érvényes a legszebb lábú hölgyek esetében is. Az öltözködés része a táska, ami legyen nőies, alacsony vagy duci nőknél semmiképpen se legyen túlméretezett. Angol lóversenyeken a hölgyek világos ruhát és hozzá színben illő kalapot viseljenek, lehetőleg masnival.

A munkahely az egyik legérzékenyebb, egyszersmind a legbonyolultabb közösség. Magatartási szakértők szerint három T betartása kötelező: távolságtartás, türelem és tapintat. Sokan elfelejtik, hogy a munkahelyeken nemcsak az iroda közös, hanem a mellékhelyiség, a hűtőszekrény és a konyha is, amelyekben illik közösen rendet tartani. Nem szerencsés munkatársaink előtt telefonon veszekedni családtagjainkkal, és nem illik mások magánéletéről kérdezősködni. Soha ne feledkezzünk el arról, hogy egy-egy jó szó, vagy kedves gesztus, humoros fordulat sokszor pillanatok alatt oldja a feszültséget.

S ha már itt tartunk, az is felvetődik, hogy mikor illendő az ismerősöket megszólítanunk. Ez a pillanat hangulatától függ. Londonban egy este a buszon hangszerével a hóna alatt megpillantottam a BBC szimfonikus zenekarának magyar származású hegedűsét, akit természetesen nagy örömmel üdvözöltem.

- És mit vezényel ma a mester? - érdeklődtem.

- Azt nem tudom - felelte ő. - Mi Mozartot játszunk.