A német kancellár új metódusra van szükség a bevándorlók felvétele, majd szétosztása során. Mint Pedro Sánchez spanyol miniszterelnökkel folytatott megbeszélései során fogalmazott, a dublini rendszer nem működőképes. Az 1990-ben aláírt, majd 1997-ben hatályba lépett rendelet alapján a menedékkérő megvárhatja a menedékkérelmének elbírálását abban az országban, ahol belépett az Európai Unió területére. Merkel rámutatott, elméletileg egy menekült sosem érhetné el Németország területét, a gyakorlat azonban teljesen mást mutat. Az uniós politikusok, kivált azok, akik a menekültválság által legjobban érintett országokat képviselik, már régóta a bírálják a dublini rendszert, mert túl nagy terhet ró rájuk.
Merkel nem először bírálta a dublini megállapodást. Éppen egy évvel korábban a Welt am Sonntagnak adott interjúban kifejtette, mindenkinek tudomásul kell vennie, hogy a menekültügyet uniós szinten szabályozó régi dublini rendszer nem bírja tovább a terheket. Nem lehet elfogadni – tette hozzá -, hogy minden terhet Olaszország és Görögország viseljen csak azért, mert földrajzi fekvésük miatt hozzájuk érkeznek meg az EU-ba igyekvő menekültek, ezért szolidáris szétosztásukra van szükség – fogalmazott akkor. A kancellár ezúttal azt is közölte, hogy új megállapodásra van szükség, amely a menekültek igazságosabb elosztását biztosítja. Ugyanakkor az engedély nélkül az adott ország területén lévő bevándorlókat vissza kell toloncolni szülőhazájukba.
A Süddeutsche Zeitung emlékeztet rá, hogy az új menekültügyi rendszer kidolgozása mindeddig megbukott a visegrádi államok, Magyarország, Lengyelország, Csehország és Szlovákia ellenállásán. Ezen államok azzal érvelnek, hogy a menekültkérdés Németország problémája, mert a migránsok oda kívánnak eljutni.
Merkel és Sánchez találkozóját nem véletlenül rendezték meg Sanlúcar de Barramedán. A település ugyanis csak néhány kilométerre található Costa de la Luztól, ahová az eltelt hetekben több ezer menekült érkezett Észak-Afrikából, valamint a Szaharától délre eső országokból. Az év eleje óta a spanyol hatóságok 25 ezer menekültet regisztráltak, ami már most majdnem 4000-rel több a teljes 2017-es regisztráció számánál. Szombaton lépett életbe a két ország között az a menekültügyi megállapodás, amelyet néhány nappal korábban kötöttek egymással. Ennek értelmében Madrid visszafogadja azokat a bevándorlókat, akiket az országban regisztráltak, de Németországba utaztak tovább. A megállapodás azonban csak kevés személyt érint, azokat, akik az osztrák-német határon keltek át. Merkel biztosította vendéglátóját arról, hazája támogatja Madrid azon törekvését, hogy több forrást kapjon Brüsszeltől a menekültválság kezelésére.