fenyegetés;szankció;Dmitrij Medvegyev;gazdasági hatások;

- Medvegyev: Ha Amerika gazdasági háborút akar, lesz rá válaszunk

Szokásához híven, ismét keményen üzent Dmitrij Medvegyev. Az orosz kormányfő szerint a lehetséges újabb amerikai szankciók egy háború kezdetét jelentenék, amire Oroszország reagálni fog – és nem feltétlenül gazdasági eszközökkel.

Gazdasági háború meghirdetéséhez hasonlította az orosz miniszterelnök az Oroszország elleni amerikai szankciók lehetséges továbberősítését, amire Dmitrij Medvegyev szerint gazdasági, politikai és egyéb eszközökkel kellene reagálni.

A kormányfő a Kommerszant lap értesüléseire reagált így, melyek szerint egy új amerikai törvénytervezet blokkolná az orosz bankok dollártranzakcióit, megtiltaná az amerikai rezidensek számára az új orosz államadóssággal való műveleteket, és a terrorizmust támogató országnak minősítené Oroszországot.

„Nem szeretném kommentálni a leendő szankciókról szóló szóbeszédeket, de egyet elmondhatok: ha valami olyasmi történik, mint a banki tevékenység vagy valamely deviza használatának betiltása, akkor az egyenesen gazdasági háború meghirdetéseként lesz majd értékelhető.”

„És erre a háborúra elkerülhetetlenül szükség lesz majd reagálni - gazdasági módszerekkel, politikai módszerekkel, szükség esetén pedig egyéb módszerekkel is.”

 „Amerikai barátainknak ezt meg kell érteniük” - mondta Dmitrrij Medvegyev az orosz Távol-Kelet és a Bajkál régiójának fejlesztéséért felelős kormánybizottság ülésén. 

Az orosz vezető szerint a már életbe léptetett és nemrégiben meghirdetett szankciók célja Oroszország gazdasági erejének korlátozása, az ország "eltávolítása az erős konkurensek közül a nemzetközi mezőnyben".

Dmitrij Medvegyev a rosszhiszemű gazdasági verseny példájaként említette , hogy az Egyesült Államok megpróbálja korlátozni az Európába szállított orosz gáz mennyiségét, mert a saját cseppfolyósított földgázának (LNG) eladásában érdekelt. Rámutatott, hogy Washington Kína ellen is protekcionista intézkedéseket vezetett be.

"Ez természetesen nem tetszik a kínaiaknak és senkinek sem tetszik, és a feladatunk az, hogy ellenálljunk ezeknek az intézkedéseknek" - fogalmazott Medvegyev. 

Megfenyegette a grúzokat is

Medvegyev legutóbb Grúzia lerohanásának 10. évfordulója előtt üzent hasonlóan fenyegető éllel a grúz államnak, valamint Amerikának és katonai szövetségeseinek: akkor arról beszélt, hogy az Oroszországgal szomszédos kelet-európai állam NATO-csatlakozása katasztrofális következményekkel járna, a 2008-as gúz-orosz- és dél-oszét konfliktus pedig megelőzhető lett volna.

A grúz állam nem mellékesen a háború kirobbanása előtt nyitott volna az nyugati katonai szövetség felé.

Az extrém forróság után áradó folyók veszélyeztetik a dél-franciaországi megyéket, egy ember eltűnt az ifjúsági tábort is elmosó vízözönben.