Egy „Csak fehéreknek!” feliratú padon ül a horogkereszt formában megtekeredett Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, és kiüt vagy ellök maga mellől egy sértődött tekintetű drúz férfit.
A Dagbladet norvég napilap karikatúrája nyilvánvalóan provokatív céllal készült, célját el is érte, hiszen Izrael norvég nagykövetsége felháborodott nyilatkozatban ítélte el a képet, és bocsánatkérésre, a rajz eltávolítására szólította fel a lapot.
A karikatúra durván antiszemita, a szó nemzetközi értelmezése szerint is az, és ezen nem változtat, ha a szólásszabadság kifejezésének tekintjük – mondta az ügy kapcsán a norvég NRK portálnak Ervin Kohn, az oslói Mozaik zsidó közösség magyar származású elöljárója.
Kohn szerint a náci szvasztika megjelenése már magában kimeríti antiszemitizmus fogalmát, ráadásul a rajz alkotója, Finn Graff már negyedszerre készít hasonló üzenetű grafikát.
Maga Graff közel sem antiszemitizmusnak, inkább anti-netanjahuizmusnak tartja a karikatúrát, ami egyértelműen céloz az Izraelhez mindig lojális drúz népcsoport megalázottságára. A Netanjahu bábáskodásával júliusban elfogadott nemzetállami törvény ugyanis a zsidók otthonaként definiálja a többnemzetiségű Izraelt, és a drúzok által is beszélt arab felé helyezi a héber államnyelvet.
A Dagbladet politikai szerkesztője, Geir Ramnefjell aki szerint azért adtak teret a karikatúrának, mert nem sértett sajtóetikai elveket. „A szatirikus rajzoknak kiemelt szerepe van a norvég sajtóban: nyilvánvaló túlzást is tartalmazhatnak, és olyan üzenetet, ami túlléphet a szövegszerű értelmezésen. Ramnefjell az NRK-nak nyilatkozva emlékeztetett rá: más norvég lapokhoz hasonlóan a Dagbladet is közölt Mohamed-karikatúrákat, az újság pedig II. világháború előtt és után is mindig felemelte szavát az antiszemitizmus ellen.
A rajz, illetve szerzője mellett a norvégiai PEN elnökhelyettese is kiállt: Kjersti Løken Stavrum szerint kimondottan jó, hogy vannak merész, vitát kiváltó rajzok, egy karikatúrának pedig pont az a feladata, hogy vitatható témákat állítson a figyelem középpontjába. Stavrum megérti, ha a karikatúra éles reakciókat vált ki, de hogy a rajzot az izraeli politikai és társadalmi vitákra adott, jogszerű kommentárnak tartja.