Megszüntette az eljárást az ügyészség az ellen a férfi ellen, aki Svédországban készíttetett Audijára egy igencsak egyedi rendszámtáblát "MUIEPSD" trágár felirattal, majd azzal furikázott a román utakon. A felirat ugyanis azt jelenti, hogy „Kapd be PSD”, a PSD pedig a kormány koalíció nagyobbik pártja, a Szociáldemokrata Párt – Partidul Social Democrat. Az, hogy az eljárás megszüntetéséhez mennyiben járult hozzá az, hogy hét végén a kolozsvári Untold fesztiválon mintegy 15 ezer torokból hangzott fel visszatérően a Románia-szerte viharos sikert arató felirat szövege, nem tudni, de sejthetően segítette a jogosítvány nélkül maradt férfi ügyét.
A közösségi média sztárjává vált Audi július 18-án tűnt fel a román utakon, a rendőrség több alkalommal igazoltatta, de egy ideig nem tudott mit kezdeni a helyzettel. Végül július 31-én elvették az inkriminált rendszámtáblát, bevonták a gépkocsitulajdonos jogosítványát és büntetőeljárást indítottak ellene. Ekkor viszont már járványként terjedt és egyre több helyen – falakra felfestve, autókra, motorkerékpárokra matricázva – jelent meg a felirat, az eljárás alá vont 45 éves, Svédországban élő román vendégmunkás, Razvan Stefanescu mellett pedig egyre többen álltak ki hatósági túlkapás ellen tiltakozva.
Romániában tavaly februártól szinte állandósultak a kormány és a nagyobbik kormánypárt, a PSD elleni tüntetések az igazságügyi törvények módosítása miatt (amelyet az ellenzék és a lakosság jelentős része a korrupcióellenes harc megbénítására és a kormányoldal korrupt politikusainak mentegetésére irányuló kísérleteként értelmez), így eleve kódolva volt, hogy a rendszámtábla ügye is kormányellenes tiltakozásba csap át. Márcsak azért is, mert maga az időközben médiasztárrá vált Stefanescu is nyíltan hirdette, hogy így kívánt tiltakozni a Szociáldemokrata Párt (PSD) kormányzási stílusa ellen.
A rendőrség arra hivatkozva vette el a rendszámtáblát, hogy a személyre szabott rendszámot csak Svédország területén használhatták volna, Romániában ugyanis az 1968-as Bécsi Egyezmény szerint minden forgalmi rendszámnak számokat és betűket is kell tartalmaznia. A büntetőeljárást így érvénytelen rendszámmal való közlekedés vádjával kezdeményezték. Ezen vád hat hónaptól két évig terjedő szabadságvesztést, vagy bírságot jelenthet.
A bukaresti svéd nagykövetség is megszólalt a kérdésben, Facebookon közölte: az egyedi svéd rendszámok érvényesek az Európai Unió egész területén, azzal a kikötéssel, hogy a gépkocsivezetőnek rendelkeznie kell mind az állandó, mind az egyedi rendszámot tartalmazó hivatalos iratokkal. Azt is elmondták, hogy ha a svéd közlekedési hatóságnak jelzik, hogy a rendszámtábla sértő feliratot tartalmaz, az ügynökség azt azonnal visszavonja. Ugyanakkor jelezték, hogy a svéd hatóság azt ajánlja a személyre szabott rendszámtáblát igénylőknek, hogy „külföldi útjaik alkalmával mindig az eredeti rendszámtáblát használják, és igazodjanak az adott ország jogrendjéhez”.
Csakhogy mindez már egyáltalán nem érdekelte a román közvéleményt, a rendszámtábla ügye újabb tökéletes alkalmat adott a kormányellenes indulatok felszínre törésének, illetve az ellenzék bírálatainak. Az ellenzék is kreatívnak bizonyult, igyekezett minél inkább politikai kérdést faragni a közröhej és közfelháborodás tárgyává lett ügyből. Traian Basescu volt államfő, Orbán Viktor barátja, bírálva a svédországi vendégmunkás elleni rendőrségi fellépést azt hangsúlyozta, „örülne, ha a rendőrség akkor is bűnügyi kivizsgálást indítana, amikor egyes megyékben a nemzeti lobogó helyett a székely zászlót tűzik ki”.
A rendszámtábla ügy különben csak hab volt azon a tortán, amely Viorica Dancila miniszterelnök és kormánya tagjainak sorozatos baklövéseiből állt össze. A fél éve hivatalban lévő kormányfő alkalmassága kezdettől általános kételyeket ébresztett, és nem csak azért, mert a PSD elnök Liviu Dragnea bábjának tartotta a közvélemény. (Dragnea azért nem lehet maga a kormányfő, mert van egy felfüggesztett börtönbüntetése és egy folyamatban lévő eljárása, mindkettő korrupció miatt). A kormányfő aztán meg is szolgálta a bizalmatlanságot, az elszólások, nyelvbotlások, rossz megfogalmazások mellett igen kényelmetlen diplomáciai bakikat követett el.
Az internet kedvence az volt, amikor a bürokrácia megszüntetése helyett a demokrácia megszüntetéséről beszélt, legkínosabb diplomáciai melléfogása pedig a legutóbbi, amikor Montenegró fővárosában, Podgoricán azt mondta, örül, hogy „első kormányfőként Pristinába látogathatott”. Azon túlmenően, hogy a montenegrói és koszovói fővárost összekeverte, nem tudni miért gondolta, hogy ő lenne az első kormányfő (valójában a 24. volt), aki Podgoricán folytat hivatalos tárgyalásokat. S az sem mellékes, hogy Románia máig nem ismerte el Koszovó függetlenségét, Montenegró és Koszovó pedig nem éppen baráti országok. Mindezt az után, hogy elfelejtette a vendégül látott észt miniszterelnök nevét, és fordítva helyezték ki az észt zászlót, amelyet a névtelen vendégnek kellett megfordítania az asztalán a sajtótájékoztatón.