A NASA új bolygókereső űrtávcsöve, a TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), 2018. áprilisában indult az űrbe, és két hónappal később ért el végleges, Föld körüli pályájára. A nyár folyamán a kutatók és a mérnökök kipróbálták, illetve finomhangolták az űrtávcső berendezéseit. A július 25-én készült, 17 órás felvétel bizonyítja, hogy a TESS képes hosszabb ideig is stabilan megörökíteni az égbolt széles tartományát. Ez teszi lehetővé, hogy hozzánk közeli csillagok körül fedési exobolygókat tudjon felfedezni - olvasható a csillagaszat.hu cikkében.
Az utolsó teszt során a TESS a július 2-án a NEOWISE űrtávcső által felfedezett C/2018 N1 üstököst vette célba. A Földtől 49 millió km-re haladó üstökös a Déli Halak csillagképben volt megfigyelhető. A felvételen jobbról balra áthaladó üstökösnek kis csóvája is látható felfelé kinyúlva. A csóvát a Napból kiáramló részecskék, a napszél hozza létre, ahogy magával sodorja az üstökösből kipárolgó gázokat.
A csillagok többsége felül sötét, alul világos foltokból tevődik össze, amelyek az idő előrehaladtával megfordulnak, tehát a csillagok enyhén elmozdultak a 17 óra alatt. Az üstökös mellett további, lassabban mozgó fénypontok, a Naprendszerünk kisbolygói is észrevehetőek.
Egy lelkes amatőrcsillagász 25 különböző aszteroidát azonosított ezeken a képeken. A Mars a felvételek idején volt a legközelebb a Földhöz, így igen fényesnek mutatkozott.
A TESS első négy mérési szektorának adatai 2018 végén válnak majd elérhetővé.