Spanyolország;

A Néppárt új, fiatal vezetője nem akar önszántából távozni a PP éléről

- Ajándék diplomán bukhat el a spanyol Néppárt ifjú reménysége

Casado állítólag nem járt órára és nem is vizsgázott, jogi végzettsége politikai ajándék volt. És nem is ő az első a oártban, aki így szerzett végzettséget.

Alig két év van hátra a parlamenti választásokig, az egyébként sem túl népszerű spanyol jobboldal azonban nem épp a megújulás útján halad: három hete sincs, hogy megválasztották a Néppárt (PP) új vezetőjét, az ifjú konzervatív titán máris mélyebbre taszíthatja a pártot a gödörben.

Az utóbbi napokban menekültellenes megnyilvánulásaival ismertté vált Pablo Casado mesterdiplomájának ügyét egyre vállalhatatlanabbnak tartják a PP berkein belül – derül ki az El País keddi beszámolójából. Különösen azóta aggódik a pártelit, hogy hétfőn kiderült: átutalták az ügyet a legfelsőbb bíróságnak, amelynek döntenie kell, hogy zöld utat ad-e neki.

A gyanú szerint a jogot végzett politikus úgy szerezte meg diplomáját kilenc éve, hogy nem járt órára, sőt, nem is vizsgázott. Carmen Rodríguez-Medel bírónő a legfelsőbb bíróságnak címzett levelében egész egyszerűen úgy fogalmazott, hogy Casado diplomája „ajándék” volt, tekintettel politikai rangjára. Ezért akár egytől három évig terjedő szabadságvesztésre is ítélhetnék, de nem valószínű, hogy eljut idáig az ügy.

A PP új vezére tagadja, hogy szabálytalanság történt volna, ezért elzárkózik a lemondástól, és többször is utalt arra, hogy boszorkányüldözés folyik ellene. „Amit velem tesznek, arra még nem volt példa az országban” – idézte szavait a spanyol napilap. Ez egyébként nem egészen igaz, hiszen néhány hónapja a PP egyik magas rangú politikusa, a madridi autonóm régió egykori vezetője, Cristina Cifuentes kényszerült távozni, miután kiderült, hogy annak ellenére kapott jogi diplomát a János Károlyról elnevezett madridi egyetemen – ugyanott, ahol Casado is végzett –, hogy rendesen bejárt volna az órákra vagy szakdolgozatot írt volna. 

Az elmúlt évek korrupciós botrányai igen sokat rontottak a párt megítélésén, és a kormányzásba belebukott Mariano Rajoy korábbi miniszterelnök után Casado megválasztásával új időszámítás kezdődött volna a PP életében. „Megint kénytelenek vagyunk tüzet oltani. A (pártelnök megválasztásával végződő) kongresszussal új, tiszta lappal induló, nyugodt fejezetet akartunk nyitni, de nem sikerült kimásznunk a gödörből” – foglalta össze a helyzetet a PP egyik magas rangú tagja az El Paísnak.

Fellépnének azokkal az országokkal szemben, melyek könnyedén biztosítanak letelepedést vagy állampolgárságot.