Sopron;vízszennyezés;környezetszennyezés;védett állatok;

Illusztráció

- Százszámra sodródnak védett halak tetemei egy Sopron melletti patakban

A probléma eddig is megvolt, de a nyári meleg gyakorlatilag megfőzte a sekély vizű Ikvát.

Szennyezés érte az Ikva patakot - írja az ügyben napok óta nyomozó kisalföld.hu. Előbb habzott, aztán elszíneződött a víz, hol fekete, hol türkiz színt öltve. Az Ikva élővilága rohamosan pusztul, a szag elviselhetetlen a környéken.

A hatóságok már tudnak róla

A Soproni Vízmű tud a szennyezésről, de a patakok nem hozzájuk tartoznak. Az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (Éduvízig) szakemberei jártak a helyszínen, a rendőrséggel és a Fertő–Hanság Nemzeti Park szakembereivel együtt: megállapították, hogy az Ikvát erős szennyezettség érte, a vízügy várhatóan rendőrségi feljelentést fog tenni.

Amennyiben a vízügyi szakemberek bűncselekményre utaló körülményt állapítanak meg, úgy megteszik a feljelentést, a rendőrség pedig nyomozást rendel el az ügyben – mondta el a megyei főkapitányság szóvivője.

A katasztrófavédelem megyei igazgatóságának vízügyi hatósága hétfőn értesült a szennyezésről: szintén helyszíni szemlét tartottak, és eljárást indítottak.

Megvan a forrás - mindig is megvolt

A probléma legjelentősebb forrása a soproni Selmeci út hídja felett található csapadékvíz-kifolyón keresztül érkező szennyvíz – nyilatkozta a portálnak Németh József, az Éduvízig igazgatója. Elmondása szerint a városban több helyen is az esővíz elvezetésére szolgáló hálózatba engedik a szennyvizet.

"Már évek óta szót emeltünk a városnál, a hatóságoknál és a vízműnél is. Több mint húsz ilyen kivezetésről van tudomásunk. A probléma folyamatos"

- tette hozzá Németh, aki szerint a nagy meleg miatti alacsony vízállásnak köszönhető a jelenlegi drámai helyzet. Nincs sem jogi, sem műszaki lehetőségük beavatkozni.

Menthetetlen

Az Ikva élővilágának egy része már menthetetlen - írja a Kisalföld. Információik szerint több száz kiemelten védett kövi csík és más halak, például pataki domolykó, szivárványos ökle, fenékjáró küllő pusztult el.

Nem tudni, hogy a szennyezettség meddig érhet el, és kell-e tartani más élővíz károsodásától. Az Ikva vize a Hanság-főcsatornán át a Rábcába folyik.

Harmaduk vissza se akart jöni. Egyszer majd az is kiderül, az emberek 2016-os terveiből mi vált valóra.