Egyre keményebb üzenetváltásokba bonyolódik a magyar és az ukrán kormány, mióta Orbán Viktor Erdélyben arról beszélt, hogy nem reális Ukrajna uniós és NATO-csatlakozása: pénteken Vaszil Bodnar ukrán külügyminiszter-helyettes fenyegette meg a magyar felet, annak kapcsán, hogy Grezsa Istvánt a napokban Kárpát-medence fejlesztéséért felelős kormánybiztosnak nevezték ki.
– nyilatkoza Bodnar a Jevropejszka Pravda ukrán lapnak. Az ukrán politikus hangsúlyozta, elfogadhatatlannak tartják Magyarország beavatkozását a belügyeibe, és a diplomáciai befolyásolás minden lehetséges eszközét fel fogják használni.
A Miniszterelnökség válaszul emlékeztetett: Grezsa közel három éven át dolgozott Szabolcs-Szatmár-Bereg megye és Kárpátalja együttműködésének és összehangolt fejlesztési feladatainak kormányzati koordinációjáért felelős kormánybiztosként - idézi a nyilatkozatot az MTI.
Gulyás Gergely hivatala szerint Grezsa István kinevezésével csak a titulusa változott, a hozzá tartozó terület nem, tevékenysége pedig semmilyen módon nem irányul Ukrajna ellen, sőt, az ország nyugati megyéjének fejlődését segíti; példaként többek között a Munkácsi Megyei Gyermekkórház tetőfedését, a kanyarójárvány idején azonnali magyar beavatkozást vagy vegyes, ukrán-magyar nyelvű óvodák felújítását említették.
Az ukrán külügyminisztérium csütörtökön kérette be az ideiglenes magyar ügyvivőt, tiltakozásul Orbán Viktor magyar kormányfő tusnádfürdői beszédében Ukrajna európai és euroatlanti törekvéseivel kapcsolatban tett "barátságtalan" kijelentései miatt.
Az ukrán fél már ekkor is figyelmeztetett: a magyar miniszterelnök kijelentése nincs összhangban az Európai Unió politikájával, és arról tanúskodik, hogy Magyarország a konfrontáció útját választja az együttműködés helyett, és közvetlenül beavatkozik Ukrajna belügyeibe.
Jönnek az ukrán hegyivadászok
Az sem enyhíti a diplomáciai feszültséget, hogy Sztepan Poltorak ukrán védelmi miniszter éppen csütörtökön jelentette be, Beregszászra költözeti át a munkácsi 128-as hegyivadász dandár egyik zászlóalját, vagyis közel 600 katonát telepítenek be családtagjaikkal együtt a felerészt magyarok lakta, ukrán-magyar határmenti településre.
A távirati iroda szerint ráadásul beregszászi nacionalista szervezetek lobbizták ki azt is, hogy az ukrán állam újra használatba vegye a helyi, régóta elhagyatott laktanyát, ahol majd az áttelepített zászlóalj teljesíthet szolgálatot.