Bioritmus;zaj;fül;torokfájás;

Illusztráció: Pexels

- Fájdalmas következményei lehetnek a fesztiválozásnak

Zajvédő füldugót is vigyen magával az, aki többnapos fesztiválra indul – tanácsolja dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus. Sokan kérnek ugyanis segítséget a zajos napok után sem szűnő fülzúgás miatt.

Fülzúgást és halláskárosodást is okozhat

Egy átmulatott éjszaka után gyakori, hogy a zajos szórakozóhelyet elhagyva is zúg, cseng a fül. De ez a legtöbb esetben egy nagy alvás után elmúlik. Van azonban, hogy napokig is tart vagy akár állandósul. Ha rendszeresen, nagy hangerőn hallgatunk zenét, a fülzúgás mellett romolhat is a hallás. 

„A tartós, 85 dB feletti hangerő valóban maradandó halláskárosodást okozhat, de tudnunk kell, hogy például egy koncerten akár 110 dB-el terhelik a fülünket.”

Mit tehetünk?

A mindennapi zenehallgatással kapcsolatban A Fül-orr-gégeközpont szakorvosa azt tanácsolja, hogy a zajártalom elkerülésének érdekében biztonságos hangerősséggel - 85dB alatt, és lehetőleg ne füldugóval, hanem fejhallgatóval, vagy még jobb, ha hangfalból – hallgatunk zenét. A zajterhelés után hagyjunk időt a kellő regenerálódásra hallóidegünknek. Koncertekre érdemes zajvédő füldugóval készülni, illetve két koncert között félrevonulni és a csendesebb programokat is meglátogatni.

Jó tudni!A nagy zajban töltött időtartamok összegződnek. 
Illusztráció: Pexels

Mikor kell orvoshoz menni?

Ha a fülzúgás néhány nap alatt nem múlik el vagy halláspanasz, torz hallás is társul mellé, akkor mindenképp forduljunk orvoshoz. Ilyenkor ügyeljünk az elegendő folyadékbevitelre, pihenésre, sokszor ez is segíti a keringést és a panaszok spontán javulását. Rövid ideje, vagyis max. 10 napja fennálló fülzúgás vagy halláspanasz esetén rendszerint gyógyszerekkel – szteroiddal és keringésjavítókkal – lehet kezelni a problémát - mondja dr. Fülöp Györgyi. 

A torok is bánhatja

A nagy háttérzaj, a por és a hideg italok nem kedveznek a toroknak, a hangszalagoknak. A fájdalomra, gyulladásra egyszerű és többnyire kéznél lévő megoldás, ha torokfertőtlenítő tablettákat szopogatunk, de még fontosabb, hogy kerüljük a fájdalmas nyálkahártya további irritációját. Nem tesz jót a forró, a hideg, a szénsavas, de a csípős ételek, maró italok sem segítik a gyógyulást. Ha a torokfájás pár napon belül nem javul, esetleg társul mellé rossz közérzet, étvágytalanság, fejfájás, láz vagy nyirokcsomó duzzanat, akkor javasolt orvoshoz fordulni. 

Szinte tíz percet sem bírnak ki a britek a mobiltelefonjuk nélkül, átlag 12 percenként „ránéznek” készülékükre.