„Mikor indul nyomozás a 200 000 ember egészségét veszélyeztető rákkeltő gyógyszerek ügyében?” - tette fel a kérdést Polt Péter legfőbb ügyésznek Bangóné Borbély Ildikó. Az MSZP országgyűlési képviselője emlékeztetett a lapunk által is megírt esetre, miszerint rákkeltő hatású, valsartan hatóanyagú vérnyomáscsökkentők kerültek forgalomba Magyarországon. (Korábban tévesen írtuk, hogy a valsartan maga okozta volna a szennyezést, ez valójában maga a hatóanyag- a szerk.)
Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet minőségi hibára hivatkozva 27 kínai gyártmányú vérnyomáscsökkentő forgalmazását függesztette fel – Bangóné az OGYÉI-re hivatkozva azt írta, ezek akár 200 ezer ember egészségére jelenthetnek veszélyt.
Polt Péter feljelentésként értékelte Bangó levelét – bár abban sem a gyártó, sem a forgalmazók, sem az érintett készítmények neve nem szerepel – és továbbküldte a megkeresést a Fővárosi Főügyészségnek, mint illetékes vádhatóságnak; ők fognak dönteni később, hogy valóban indul-e nyomozás az itthon is forgalomba hozott, szennyezett gyógyszerek miatt.
Amikor lassabban forognak a kerekek
Polt gyors reakciója azért is meglepő, mert amikor a Magyar Nemzet a letelepedési kötvényprogram visszásságairól írt, a legfőbb ügyész – Harangozó Tamás szocialista képviselő kérdésére válaszolva – úgy látta, hogy „az említett újságcikk (…) nem tekinthető az ügyész hivatali hatáskörében tudomására jutott adatnak”, és többek között ezért sem indul miatta ügyészi eljárás.
Vagyis, Polt Péter a jelek szerint nem ügyészi minőségében olvasta a cikket, később viszont újra „szolgálatba helyezte” magát.
A válasz és a helyzet abszurditását csak fokozta, hogy Polt már hivatalosan válaszolt a cikkel kapcsolatban, aminek állításait, ugye, nem hivatalos hatáskörében ismerte meg.
Ráadásul Harangozó Tamás a gyanús kötvényügyek kapcsán arról is érdeklődött, hogy indul-e majd ügyészségi eljárás – akárcsak most Bangóné, a gyógyszerek témájában. Harangozó kérdését valamiért mégsem értékelték feljelentésnek.