oktatás;Nemzeti Alaptanterv;

Illusztráció

- Tovább csúszik a Nemzeti alaptanterv

Kásler Miklós augusztusra 6-ra ígérte a legújabb változatot a szakmai szervezeteknek.

Noha Kásler Miklós emberi erőforrás miniszter ígérete szerint augusztus 6-ra elkészül az új Nemzeti alaptanterv (Nat) koncepciójának legújabb változata, az biztos, hogy a szakmai szervezetek még nem kapják meg, sőt a korábban augusztus végére tervezett szakmai konferencia is csúszik – értesült lapunk a Nat-munkálatokra rálátó forrásból. 

Mint mondta, miután a szaktárca készhez kapta a koncepciót, véleményezik és javaslatokat tesznek a változtatásokra, amelyeket a Csépe Valéria miniszteri biztos által vezetett – a nyilvánosság számára mindmáig ismeretlen tagokból álló – szakértői csoport vagy elfogad, vagy nem. Utóbbi esetben további csúszásra lehet számítani.

Forrásunk szerint Csépe Valéria eddig is folyamatosan egyeztetett a kormány képviselőivel, akik nem szóltak bele a szakemberek munkájába. Máshonnan viszont úgy értesültünk, igenis vannak nézeteltérések Csépe és köre, valamint a szaktárca között – egyebek mellett ez is az egyik oka annak, hogy a Nat-koncepció tavasz helyett csak nyárra készült el. A kormány ugyanis már februárban kapott egy tervezetet, amivel az április választások előtt egyáltalán nem foglalkoztak – nyilvánvalóan kivárták az új oktatásirányítás felállását.

A nézeteltérések a nyilvános megszólalásokban is megjelentek: míg a Balog Zoltánt váltó Kásler miniszter szerint a jelenlegi Nat is kiváló, addig Csépe Valéria korábban úgy nyilatkozott lapunknak: a jelenlegi Nat minden, csak nem korszerű. Míg Kásler gyorsítana az ismeretanyag iskolai átadásának tempóján, addig Csépe úgy vélekedett: nem kellene ennyire "kifeszíteni" az iskolai tanítási időt. Szerinte több időt kellene fordítani az olvasás-szövegértés megalapozására, a készségfejlesztésre.

Ráadásul a kormány továbbra sem állt el attól a tervétől, hogy már 2019 szeptemberétől életbe léptesse az új Natot, legalábbis Kásler Miklós legutóbbi nyilatkozata szerint. Ez annak fényében, hogy még semmilyen széleskörű szakmai és társadalmi egyeztetés nem történt, igencsak aggályos. – Az első Nat öt éven keresztül készült, abszolút átlátható módon, nyilvánosan. Azt is tudtuk, pontosan kik vesznek részt a kidolgozásában – mondta Trencsényi László. A Magyar Pedagógiai Társaság elnöke emlékeztetett: a korábbi Nat elfogadása előtt három vitaverzió is megjelent, a fővárosban és vidéken is folyamatosak voltak a szakmai konferenciák. Az eddigiek alapján ilyenekre most nem lehet számítani.

Egyre nélkülözhetetlenebbé válnak a kistelepüléseken az önkormányzat főállású mindenesei, sok helyen mégsem ad pénzt munkájukra az állam.