Spanyolország;menekültek;spanyol kormány;

- Európai megoldásra várnak a spanyolok

Spanyolország egyre kevésbé képes lépést tartani a menekültválsággal. Ám olyan radikális megoldásokat sem akar, mint az olasz kormány.

Azóta, hogy az új olasz kormány lezárta a kikötőket a menekültek előtt, s Matteo Salvini belügyminiszter, a jobboldali radikális Liga elnöke folyamatosan a migránsok ellen hangolja a közvéleményt, egyre több menekült indul útnak Spanyolország felé. Csak péntektől vasárnapig több mint 1400 menekültet helyeztek biztonságba az ország déli partjainál. Átlagosan naponta mintegy 700-an érik el az ország partjait. A Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) is azt állapította meg, hogy Spanyolország vált a menekültek első számú célpontjává. Az Európai Unió határőrizeti szerve, a Frontex adatai szerint június folyamán 6400 bevándorló lépte át a spanyol határt. 

Ez 160 százalékos emelkedésnek felel meg az előző év ugyanazon hónapjához viszonyítva.

2018 első félévében összesen 14 700-an jutottak el az Európai Unióba Spanyolországon keresztül, ami majdnem a kétszerese az előző évi adatnak. A legtöbben közülük Marokkóból, Guineából, illetve Maliból érkeztek. A Frontex munkáját irányító Fabrice Leggeri már hónapok óta arra figyelmeztet, hogy a menekültek új, legfontosabb útvonala Spanyolország lehet. Az év első hat hónapjában ugyanakkor 60 430 illegális határátlépést jegyeztek fel az EU-ban, ami az előző évi fele. Az Olaszországba érkezett menekültek száma júniusban 3000-re esett vissza, számuk pedig az év első hat hónapjában 16100 volt.

Spanyolország azonban a nehézségek ellenére igyekszik humánusan bánni a bevándorlókkal. Jó egy hete három nap alatt 1100 embert menekítettek ki a spanyolok a Földközi-tengerből. A legtöbb esetben egyébként a spanyol mentőalakulatok néhány kilométerrel a partszakasz előtt tartják fel a lélekvesztő bárkákat, majd saját hajójukra veszik át a menekülteket, biztonságos menedéket adva nekik. Az andalúziai kikötőkben a Vöröskereszt, illetve a helyi szervezetek munkatársai segítik az embereket. A kormányzat minden évben 30 millió euró azonnali segélyt biztosít a bevándorlók számára.

„Ha továbbra is ilyen mértékben érkeznek a menekültek, a felvevőközpontok hamar megtelnek. Az embereket azonban a sportcsarnokokban is jól el tudjuk szállásolni, ezek azért mégsem börtönök. A rendszerünk nem tökéletes, több térre, helyre van szükségünk. Ugyanakkor azon államok közé tartozunk, amelyek a leghumánusabban kezelik a migránsokat” - fejtette ki Josep Borrell külügyminiszter.

Fernando Grande-Marlaska belügyminiszter rámutatott, Madrid egyedül nem képes megküzdeni a menekültválsággal. 

„A migráció olyan probléma, ami egész Európára tartozik. Ezért európai megoldásra van szükség”- hangoztatta.

Hogy azonban miként néz ki az európai megoldás, erre egyelőre a spanyol kormányzat sem tudja a választ. Borrell azonban meggyőződését fejezte ki, hogy a menekültválságot sokkal nehezebb megoldani, mint az euróövezet válságát. A migráció strukturális, de érzelmeket kiváltó problémákat is felvet. Az euróövezet válsága ezzel szemben pénzzel, valamint az intézményi reformokkal orvosolni lehetett – mutatott rá.

Az előző spanyol kormányok, valamint az Európai Unió is korábban kizárólag anyagi forrásokkal próbált megoldást találni a migráció problematikájára. Az EU ezért évente több millió eurót fizet Marokkónak. Az ország cserében feltartóztatja a területére érkezett menekülteket. Ez a rendszer viszonylag jól is működött az elmúlt években. Az észak-afrikai spanyol enklávé, Ceuta is menekültáradattól tart. A spanyol kormányzat ceutai megbízottja, Salvadora Mateos annak a véleményének adott hangot: Marokkó azért engedett át több menekültet az enklávéba, hogy még több uniós támogatást kapjon. Csak múlt hét csütörtökén mintegy hatszázan érkeztek a kis településre. 

Becslések szerint mintegy 50 ezer afrikai vár arra, hogy elinduljanak Spanyolországba, s elérjék az ígéret európai földjét.

Gerald Knaus osztrák politikai tanácsadó szerint a menekültek emelkedő száma miatt Franciaország és Hollandia közösen alakíthatnának ki spanyol területen felvevőközpontot a bevándorlók számára. Itt gyors döntéseket hozhatnának a migránsok további sorsát illetően.

Várhatóan második elnökválasztási fordulót kell rendezni Zimbabwében, mert egyik jelölt sem szerezte meg az abszolút többséget. A voksolás új fejezet az ország történetében.