Benyújtotta az MSZP a „közpénz védelmében” tett népszavazási kezdeményezéseit az NVB-nek: a párt vezetői az iroda székháza előtt tartott sajtótájékoztatón beszéltek a kezdeményezés céljairól, írja az MTI.
Az egyik kérdés az európai ügyészséghez való csatlakozásnak ágyaz meg – Tóth Bertalan pártelnök szerint utóbbi a törvény előtti egyenlőséget jelenti, ami ma Magyarországon nem létezik. Ma az ügyészség nem vizsgálja a „fideszes oligarchákkal, a fideszes közpénzszivattyúkkal” kapcsolatos ügyeket, a családtagok és barátok úgy hordhatják haza az uniós forrásokat, hogy annak semmilyen jogi következménye nem lesz, mondta Tóth.
A visszaélésekre az Elios-ügy lehet a legjobb példa, véli Harangozó Tamás frakcióvezető-helyettes: Több mint fél év után sem volt semmilyen nyomozati cselekmény az ügyben – gyanúsítotti kihallgatásra sem került sor – holott az Európai Csalás Elleni Hivatal pontosan leírta, hogyan csalták el a közpénzt kormányzati politikai kapcsolatokkal rendelkező emberek.
Harangozó hangsúlyozta, minden adófizető magyar állampolgárnak érdeke, hogy tudja: az ő zsebéből veszik ki azokat az uniós támogatásokat, amelyeket nem a valódi céljukra, hanem fideszes oligarchákhoz, rokonokhoz, barátokhoz jutnak – az európai ügyészség pedig képes lenne felelősségre vonni az érintetteket.
A szocialisták a kormányzati cenzúra eltörlését, a sajtószabadság visszaállítását is a népszavazási kezdeményezéstől várják: azt szeretnék elérni, hogy a közpénzből leadott több tízmilliárdos megrendelések ne a fideszes barátoknál landoljanak.
mondta a sajtótájékoztatón Őrsi Gergely, az MSZP fővárosi alelnöke. A párt a népszavazás útján akadályozná meg azt is, hogy az állami cégek és a kormányzat ne hirdethessen országgyűlési, önkormányzati és európai parlamenti választási kampány idején – a kormányzati kampány ilyenkor ugyanis gyakorlatilag megegyezik a fideszes propagandával.
A szocialisták számítanak rá, hogy az NVB visszautasítja kezdeményezésüket, ráadásul a Kúria már többször visszadobott a témában feltett kérdéseket. Ám azóta „változott a jogi környezet” – mondta Harangozó – a MSZP pedig bízik abban, hogy a Kúria most a magyar emberek oldalára áll, amíg még megteheti és létezhet ebben a formában.
Harangozó Tamás azzal számol, hogy a fellebbezési határidők miatt az aláírásgyűjtés egy időben lehet a jövő évi európai parlamenti választási kampánnyal.
A másik témába - amellyel kapcsolatban kilenc népszavazási kérdést nyújtottak be - jogilag senkinek nem lehet belekötnivalója - jelentette ki.