Sztojka Iván;

- Sztojka Iván szabad ember, Enyingen hallgatnak róla

Visszatért a börtönből Enyingre a Veszprémben, több mint kilenc éve megölt kézilabdázó, Marian Cozma egyik brutális támadója. Hallgatás és félelem a kisvárosban, amely már inkább felejtene.

 – Menjenek innen! – hárította el közeledésünket Sztojka Iván édesanyja öreg, enyingi házuk kertkapujából. – Elegünk van már a médiából!

Kihalt a Fejér megyei kisváros városszéli utcája, és mintha mindent áthatna a bizalmatlanság meg a félelem. A szomszédok Sztojka nevének hallatán szó nélkül fordítanak hátat, egyik házból előrobogó kiskutya azonnal megpróbálja megharapni az idegent, és volt, aki rendőrt akart hívni a férfi hirtelen jött szabadságáról tudósító újságírókra. Árulkodó az is: miután a környéken híre ment, hogy a helyiektől a családról érdeklődünk két fiatalember jelent meg Sztojkáék szűk, rövid, poros utcájának elején: letelepedtek az árnyékba, ahonnan szúrós szemmel méregették autónkat.

Az figyelem azért irányult újra Enyingre, mert a Bors bulvárújság megírta: kilenc és fél év börtön után, jó magaviselete miatt feltételesen szabadon engedték Sztojkát, akit Marian Cozma kézilabdázó 2009-es, veszprémi megölése miatt, bűnsegédként ítélték 13 évre. Azon a tragikus estén az enyingi és környékbeli, zömében romákból álló, a Balaton környéki éjszakai életben jól ismert csapat balhét rendezett a veszprémi Patrióta lokálban, ahol a Veszprém kézilabdacsapatának tagjai szórakoztak. A verekedésben a román Marian Cozmát halálos késszúrás érte, két társa, a horvát Ivan Pesic és a szerb Zarko Sesum pedig súlyos sérüléseket szenvedett.

A bíróság szerint a halálos késszúrás azután érte Marian Cozmát, hogy a szórakozóhely előtt, az utcán Sztojka és a másodrendű vádlott Németh Győző rátámadt a kézilabdázóra. Raffael Sándor rántott kést és szúrta szíven a túlerővel szemben védekező Cozmát. A bíróság Raffaelt és a Némethet másodfokon 18 évre ítélték, míg Sztojka, aki „csak” verekedett, 13 évet kapott. Bár Sztojka kezében nem volt kés, végül mégis az ő arca híresült el az ügy kapcsán. A harmincas évei közepén járó férfi ugyanis a Facebook-oldalán kigyúrva, drága autók előtt fotózkodott, igyekezett megtestesíteni a félelmetes roma maffiózóról szóló sztereotípiákat. Ezekre tett rá most egy lapáttal a mostani szabadulásáról szóló bulvárcikk, ami szerint Sztojka máris BMW-vel jár, barátai pedig „óriási bulit” csaptak, hogy megünnepeljék szabadulását.

Még a bíróságon: Raffael Sándor, mellette Németh Győző, mögöttük Sztojka Iván

Noha ezek a hírek azt sejtetik, hogy Sztojka vagyonos emberként folytathatja életét, az Enyingen hallottak ezt nem támasztják alá. Többen is azt mesélték, hogy bár a férfi és köre  benne volt az alvilági életében, inkább csak „afféle feljövőben lévő talpasok” voltak korábban is. Úgy tudjuk, hogy a szombathelyi börtön kapujába tényleg egy BMW érkezett a szabaduló Sztojkáért, ám az nem az övé volt. Az „óriási bulit” pedig egy főút menti, pici, alig harminc négyzetméteres ételbárban tartották. Sztojka utolsó ismert lakhelye – ahol a helyiek szerint most is él - nem egy luxusnegyedben van. Az enyingi, városszéli, kis utcácskában nyoma sincs nagy fekete, drága autóknak, a földút mellett csak néhány leharcolt kocsi áll, az egyik sittel telepakolva. A házak egy részén ablaküveg sincs. Az egyik kis épület az, amelyet Sztojka a gyilkolásba torkolló veszprémi éjszaka előtt húzott fel magának, ám a helyek szerint a bűnügyi költségek miatt lefoglalta az állam.

Mindennek azért lehet nagy jelentősége, mert – mint azt Helmeczy László, Marian Cozma családját képviselő ügyvéd lapunknak elmondta – az állam összesen 100 millió forintnyi bűnügyi költséget rótt ki a Cozma-gyilkosságban elmarasztaltakra. Hogy ebből mennyi esne Sztojkára azt nem tudni. Az viszont biztos, hogy Helmeczy szerint eddig azért nem kapott a nekik megítélt 16 millió forintból egy fillér kártérítést sem a megölt Cozma családja, mert Magyarországon – az ügyvéd szerint sajátos módon – az állam kártalanítási joga megelőzi az áldozat kártalanítását. Azt, hogy az állam eddig mennyit látott a lefoglalt összegekből nem tudni. Ahogyan azt sem, hogy akadt volna vevő Sztojka házára.

Míg Sztojkáék környékén hallgatással találkoztunk, kissé távolabb már inkább döbbent tekintetekkel: sokan tőlünk tudták meg, hogy a férfit egyáltalán hazaengedték. „Kilenc éve volt az egész” – legyintett néhány fiatalabb srác a főutcán, szerintük már régóta senki sem beszél az ügyről, Enyingen pedig sem azelőtt sem azóta sem volt balhé. A megkérdezett helyiek zömében személyesen ismerték Sztojka Ivánt, és kifejezetten csendes embernek írták el. Annak ellenére is, hogy a közvélemény a Cozma-ügyben brutális támadónak ismerte meg. Megítélésén a megjelenése, fellépése mellett az sem segített, hogy 2011-ben a bírósági tárgyaláson Sztojka jelenetet rendezett,  trágárságokat kiabált az ügyésznek és a bírónak is. Ugyanakkor a börtönben – legalábbis a bíróság szerint – Sztojka már makulátlanul viselkedett, mintarab lett. Kereszturi Mónika, Sztojka Iván ügyvédje lapunknak elmondta: a férfit kifogástalan magaviselete miatt engedték haza, a kilenc és fél év büntetés végrehajtásban eltöltött idő alatt semmiféle rendbontást nem követett el.

A helyiek szerint Sztojka egyáltalán nem a csapat legerősebb figurája volt – inkább az egyik családfő nevének említésekor halkították le kissé a hangjukat. Maga a „csapat” sem nagyon mutatkozott együtt a városban: ha portyázni indultak, akkor is inkább az Enying melletti benzinkútnál találkoztak – ám már jó ideje volt annak, hogy látták volna őket arrafelé.

Kevesen adnak új esélytFinoman szólva sem örül Sztojka Iván szabadon engedésének a társadalom nagy része a lapunknak nyilatkozó szakértő szerint. Nagy László Tibor, az Országos Kriminológia Intézet (OKRI) tudományos főmunkatársa úgy véli, általában is az az emberek véleménye, hogy mindenki töltse le a kiszabott büntetését. – Az élet elleni bűncselekményeknél ez fokozottan érződik, kisebbségben vannak azok, akik megbocsátanak, és adnak még egy esélyt az elkövetőnek – mondta Nagy László Tibor. Sztojka jövőjét firtató kérdésünkre, az OKRI tudományos főmunkatársa azt mondta, az, hogy a Cozma-gyilkosság miatt elítélt férfi hogyan alakítja a sorsát függ a személyiségétől, de nagy mértékben a környezetétől is.– Sokszor előfordul, hogy a feltételesen szabadságra bocsátottak visszakerülnek a börtönbe, különösen olyan elítéltek esetében, akik bűnözői szubkultúrában éltek – vélekedett a szakértő, hozzátéve: kevesen vannak, akik teljesen új életet tudnak kezdeni úgy, ha visszacsöppenek a régi környezetbe, a régi társak, a régi elvárások közé.Nem arról volt szó, hogy bűnbandák közötti leszámolás történt volna. Sajnálatos módon egy teljesen ártatlan áldozat életét oltották ki és sportolókat támadtak meg. A sportolók társai, rokonai nem fognak bosszút esküdni, bár kétségtelen: elkeserítő érzés lehet számukra a döntés, hogy szabadon engedik Sztojka Ivánt – hangsúlyozta az OKRI tudományos főmunkatársa. Zoltai Ákos

Stabilan vezet a Fidesz, erősödnek a kisebb pártok és nő a pártnélküliek száma is. Az ország továbbra is megosztott.