Tudomány;űrkutatás;Hold;földönkívüli élet;

- Idegen lények élhettek a Holdon?

Nagyjából 4 milliárd évvel ezelőtt légkör és akár folyékony víz is lehetett a Holdon, vagyis elfogadható élőhely lehetett az égitest a mikrobák számára.

Valamiféle légkör, és ennek következtében akár cseppfolyós víz is lehetett egykor a Holdon – állítja az Astrobiology című, a Földön kívüli élet lehetőségeivel foglalkozó tudományos szaklapban megjelent cikk. Ez pedig azt jelenti, hogy először 4 milliárd, majd 3,5 milliárd évvel ezelőtt is olyan feltételek jöhettek létre az égitesten, melyek mikroorganizmusok számára lakhatóvá tették a felszínt.

Mindez az akkor még fiatal, alig félmilliárd éves Holdon lejátszódó vulkanikus tevékenységnek volt köszönhető. A felszín alól olyan mennyiségű forró gáz és gőz tört elő, hogy a belőlük létrejövő légkör nyomása még a folyékony víz megjelenéséhez is elég volt.

„Ha cseppfolyós víz és kellően jelentős atmoszféra is elég ideig volt jelen a korai Holdon, akkor - úgy gondoljuk - átmenetileg élhető volt a holdfelszín”

– nyilatkozta Dirk Schulze-Makuch, a Washingtoni Állami Egyetem asztrobiológusa az Independent című lapnak. Schulze-Makuch társszerzőként jegyzi a holdi életről szóló cikket Ian Crawforddal, a Londoni Egyetem bolygókutató és asztrobiológus professzorával.

A holdi életet lehetőségét tovább valószínűsíti, hogy korábbi kutatások alapján mágneses mező is volt az égitest körül. Ez pedig - csak úgy, mint a földi magnetoszféra - védte a felszínt az űrbéli sugárzások pusztításától.

Az élet kialakulásához persze vízen és légkörön kívül szerves anyagokra is szükség van. Még nem lehet tudni, ezek megtalálhatóak voltak-e a holdfelszínen, de a Földön mindenképp akadt belőlük bőven. Az akkoriban igencsak gyakori meteorit-becsapódások nyomán a bolygónkról szerte repülő törmelékekként ezek eljuthattak a Holdra.

A Földi élet kialakulását vizsgálva úgy tűnik, onnantól, hogy adott volt minden feltétel, mindössze 10 millió év elég volt az első cianobaktériumok megjelenéséhez. Az élet létrejöttére tehát volt idő a Holdon. Sőt; minthogy 3,5-3,8 milliárd évvel ezelőtt már éltek baktériumok bolygónkon, ezek a törmelékeken utazva akár közvetlenül is eljuthattak égi kísérőnk felszínére.

„Nagyon úgy tűnik, hogy a Hold lakható volt akkoriban. Burjánzhattak a mikrobák a holdi medencékben, mielőtt a felszín száraz és kihalt nem lett”

– fogalmazott Schulze-Makuch.

Egy génmutáció "kikapcsolásával" sikerült visszafordítaniuk az öregedéssel összefüggő bőrráncosodást és szőrhullást egereknél a birminghami Alabamai Egyetem (UAB) kutatóinak.