Rekordmennyiséget ért el az orosz állam aranykészlete, miután az év elején majdnem 19 tonnával növelték azt. Most 1857 tonna arannyal rendelkezik az orosz központi bank, 80 milliárd dollár értékben.
Az elmúlt tíz év alatt négyszeresére nőtt a tartalék. Ezzel Oroszország, megelőzve Kínát, a legnagyobb aranytartalékkal bíró öt állam közé került. Az Egyesült Államok 8 ezer tonnával, Németország háromezer, Olaszország és Franciaország egyenként 2,5-2,5 ezer tonnával áll az élen.
Oroszország a harmadik helyen áll az aranykitermelésben, csak Ausztrália és Kína előzi meg. Tavaly 8,8 millió uncia aranyat hoztak a felszínre, és ezzel a világtermelés több mint 8 százalékát adta az ország.
Nő a kitermelés, és még jól jöhet
A távolabbi tervekről a Vedomosztyi hírportál számolt be: hála az új lelőhelyeknek, 2025-re az arany kitermelése másfélszeresére növekszik, 2030-ra pedig majdnem megduplázódik. Ezzel a világon Oroszország a második helyre kerül az aranykitermelésben.
A kérdés csak az, mi Moszkva célja az arannyal? A RIA Novosztyi hírügynökség által megszólaltatott elemzők szerint az arany felhalmozása védelmet nyújt a valutakockázatokkal és a szankciókkal szemben. Bár az arany ára hullámzó, a dollárra épülő rendszer csődje esetén megőrzi értékét. Az 1920-as években például a fiatal szovjet állam kizárólag aranyért volt képes kereskedni a külvilággal. Ha Oroszország hasonló helyzetbe kerül, az arany kitűnő alternatívát jelenthet.
Az arany ára most emelkedőben van. Az orosz bankok mellett a kínai piac és az ékszeripar a fő felvevő. Az orosz állam kizárólag a hazai piacon szerzi be az aranyat, támogatva ezzel az aranykitermelő iparágat. Ez a piac fejlődik, új hatalmas lelőhelyeket aknáznak ki, amelyek iránt a szankciók ellenére is mutatkozik külföldi érdeklődés. Legutóbb a szibériai Baskíriában fedeztek fel geológusok olyan lelőhelyet, ahol több más ásványkincs mellett 350-500 méter mélységben 87 tonna arany van.
A Bajkálon túli területen egy kínai társaság szerzett jogot egy aranylelőhely kiaknázására, igaz, nem közvetlenül: az oroszok előbb eladták a kiaknázás jogát az indiai SUN Gold Ltd. társaságnak, amely gyorsan tovább adta azt a China National Gold Group Hong Kong bányaipari óriásnak. A lelőhely rendkívül kemény, sziklás talajban rejtőzik. A térségben nincs megfelelő infrastruktúra, a technikai feltételek is hiányoznak, a kínaiaknak nulláról kell mindent felépíteniük. Moszkva ráadásul kikötötte, hogy a berendezések 40 százalékát az oroszok szállítják, és a dolgozók fele is orosz legyen. És ami a legfontosabb: a kínaiak nem vihetik ki az országból az aranyat, azt el kell adniuk Oroszországnak.