Letöltendő börtönbüntetésre számíthat az a volt cégvezető és két üzlettársa, akik egy NFÜ-pályázat kapcsán kötöttek illegális háttér-megállapodást -derül ki a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség vádiratából.
A hatóság közleményben a bűnügy kronológiáját is bemutatja: egy meg nem nevezett Bács-Kiskun megyei egészségügyi intézmény nonprofit cége uniós pályázati felhívásra 2010 februárjában pályázatot nyújtott be 1 milliárd 342 millió forint értékű fejlesztéshez szükséges pénzösszeg megszerzésére a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséghez. Az ügynökség a pályázatot támogatandónak ítélte.
Az ügy egyik vádlottja – aki később az intézmény főigazgatója lett – a vádbeli időszakban a nonprofit cég ügyvezetője volt. A másik két férfi 2010-ben ismerkedett meg az ügyvezetővel, és hamarosan összebarátkoztak.
Az új barátok kérték a nonprofit cég vezetőjétől, támogassa a közbeszerzési eljárás során az általuk képviselt építőipari céget, nyerje el a kft. a tenderben meghatározott kivitelezési munkákat.
A két vádlott azt is felajánlotta az ügyvezetőnek, hogy „baráti kölcsön” címen adnak számára pénzt, amelyet ő az építőipari cégnek nyújtandó „segítség” ellentételezéseként kap.
Az ügyvezető az ajánlatot elfogadta, így 2011 augusztusában először 10 millió forint, majd 2011 novemberében 16 millió forint készpénzt vett át megbízóitól.
2012 augusztusában a közbeszerzési eljárás kapcsán az ügyvezető találkozott ismerőseivel. Megállapodtak abban, hogy az cégvezető a szóbeli forduló során különböző jelzésekkel fogja segíteni építőipari cég képviselőjét, hogy elnyerje a pályázatot. Az ügyvezető vádlott azonban mégsem tudott jelzéseket adni, végül a tendert egy másik cég nyerte meg.
A Kiskunhalasi Járásbíróság a 2018 márciusában meghozott ítéletével a váddal egyezően az ügyvezető vádlottat vesztegetés elfogadásának bűntettében, míg a másik két vádlottat vesztegetés bűntettében, illetve egyiküket hamis magánokirat felhasználásának vétségében mondta ki bűnösnek. Ezért a bíróság az ügyvezető vádlottat 5 év börtönbüntetésre és 5 év közügyektől eltiltásra, míg bűntársait 3, illetve 2 év börtönbüntetésre és ugyanekkora tartamú közügyektől eltiltásra ítélte.
Az ítéletet az ügyész tudomásul vette, míg a vádlottak és védőik felmentésért, illetve másodsorban a büntetés enyhítéséért fellebbeztek. A Bács-Kiskun Megyei Főügyészség a Kecskeméti Törvényszék előtt folyó másodfokú eljárás során a büntetőjogi minősítés pontosítása mellett a védelmi fellebbezések alaptalansága miatt az ítélet helybenhagyását indítványozta azzal, hogy a vádlottakkal szemben vagyonelkobzást is el kell rendelni.