Izrael;Benjamin Netanjahu;Orbán Viktor;

- Orbán Izrael földjén: Bővül az illiberális tengely

Az izraeli lapok nem éppen hízelgő hangnemben foglalkoztak előzetesen Orbán Viktor izraeli látogatásával. Az ellenzék szerint aggasztó, hogy Netanjahu az illiberális európai vezetők barátjává teszi az országot.

Amikor e hónap elején bejelentették Orbán Viktor magyar miniszterelnök izraeli látogatásának időpontját, akkor Jair Lapid a Jes Atid és Tamar Zandenberg, a Merec ellenzéki pártok vezetői azonnal tiltakoztak. A magyar gyökerekkel rendelkező Lapid többek között arra emlékeztetett, hogy „Orbán az az ember, aki szerint Horthy Miklós nagy vezető volt. Horthy gyilkolta meg Magyarországon a nagyszüleimet”, fogalmazott Lapid. Az izraeli kneszet legbaloldalibb pártjának, a Merecnek az elnöke, Zandberg ugyancsak, többek között Orbán és kormányzata antiszemitizmusára hivatkozva ellenezte a látogatást. Mindemellett a két ellenzéki vezető azt nevezte aggasztónak, hogy Benjamin Netanjahu az európai illiberális vezetők barátjává teszi Izraelt. 

Erre a tiltakozásra is emlékeztet az Orbán vizitről beszámoló különösebben kormánykritikusnak nem nevezhető Jerusalem Post jobboldali konzervatív lap is, kiemelve a látogatást övező izraeli aggodalmakat, valamint azt, hogy a magyar miniszterelnök személye igencsak megosztó, a róla alkotott vélemények pedig ellentmondásosak. A vezető izraeli médiumok mindegyike emlékeztetett erre, nem feledkezve meg az Orbán-kormány antiszemita felhangú sorosozásáról sem. Az Európában legismertebb és legtekintélyesebb baloldali ellenzéki lap, a Haaretz három részes cikksorozatot szentelt az eseménynek, kiemelve, hogy Netanjahut és Orbán ideológiai rokonság köti össze. A lap szerint a magyar miniszterelnök arra használja a menekültválságot, hogy a migránsozás leple alatt lebontsa a demokráciát. Azt is leszögezi a Haaretz, hogy a magyar kormány komoly támogatást biztosít a magyarországi zsidó közösségnek, és felteszi a kérdést, hogy mindezek ellenére mégis minek köszönhető, hogy a Netanjahu-Orbán szövetségtől „beleborzongoanak” a magyarországi zsidók?

Orbán Viktor népes delegáció élén tegnap kezdte meg péntekig tartó izraeli látogatását. A hivatalos programok ma kezdődnek. A magyar miniszterelnök találkozik nemcsak meghívójával, Benjamin Netanjahuval, hanem Reuven Rivlin államfővel, és meglátogatja a Jad Vasem intézetet is. A Holokauszt Emlékközpontnál azonban tüntetők fogják várni a magyar küldöttséget, az Amnesty International helyi szervezete engedélyezett tüntetést szervez a vizit időpontjára, azt jelezve, hogy azon a helyen Orbán Viktor, „az antiszemiták dicsőítője” nem kívánt személy. 

A magyar kormányküldöttség a látogatás során is európai vezetők részéről szokatlan, úgymond illiberális gesztust tesz, hiszen nem látogat el a palesztin területekre és nem találkozik palesztin vezetőkkel. 

Az izraeli média által is hangsúlyozott Orbán-Netanjahu ideológiai közelség többek között az Európai Unió hivatalos álláspontjával szembeni állandó harcban is tetten érhető. A Netanjahu vezette Izrael és az EU viszonya soha nem látott mélységekbe süllyedt. Június elején Federica Mogherini uniós kül- és biztonságpolitikai főbiztos azért mondta le tervezett izraeli útját, mert a miniszterelnök nem volt hajlandó fogadni. Netanjahu ezt a rendkívül barátságtalan gesztust azzal indokolta, hogy a főbiztost egy civil szervezet hívta meg, Mogherini pedig következetesen Izrael ellenes álláspontot képvisel. 

Az EU valóban többször bírálta az izraeli kabinet ugyancsak illiberális intézkedéseit, a sajtószabadság korlátozását célzó törekvéseit, a civilszervezetek elleni restriktív intézkedéseit és nem követi az Egyesült Államok példáját sem Jeruzsálem Izrael fővárosaként való elismerésében. Múlt hét végén újabb feszültség robbant ki Brüsszel és Tel Aviv között a nemzetállam törvény miatt, amely egységes vallású és nemzetiségű települések létrehozását kívánta engedélyezni és megszüntette az arab nyelv hivatalos státusát. Azóta a törvényt, amelyet a teljes izraeli ellenzék, az államfő és a főügyész egyaránt elítélt, némiképp enyhítette a kneszet. 

Az EU-Netanjahu háború azonban nem ért véget, a kabinet és a kormányfő azt mondta, hogy az Unió a terrorizmust támogatja a palesztinoknak nyújtott segélyekkel. Ezt is cáfolta Mogherini, hangsúlyozva, hogy ezeknek a vádaknak nincs alapjuk, céljuk a félretájékoztatás. 

Ehud Barak volt miniszterelnök a napokban egy nyilvános beszédében úgy vélekedett, „minden áron meg kell fékezni” a nacionalisták által orránál fogva vezetett Netanjahut, aki fokozatosan „kiheréli” a demokratikus intézményrendszert, annak érdekében, hogy elkerülje a büntetőjogi felelősségre vonást. Az izraeli kormányfő ellen ugyanis több eljárás van folyamatban.

Washingtont ígéri Netanjahu OrbánnakBenjámin Netanjahu és kormánya erőfeszítésének köszönhető az, hogy Orbán Viktor közelebb tudott jutni az amerikai kormányhoz, írta az izraeli Axios. A hírportál szerint az izraeli külügy több tagja lobbizott és lobbizik Washingtonban azért, hogy javuljanak az amerikai-magyar kapcsolatok. Nekik köszönhető az, hogy Mike Pompeo külügyminiszter fogadta nemrég Szíjjártó Péter magyar tárcavezetőt. Az izraeliek magyar kérésre kezdtek el lobbizni, erre Orbán Viktor kérte meg Netanjahut tavaly júliusi Budapesti találkozójuk során. Ennek fejében Magyarország is számos gesztust tett az izraeli kormány felé.

Szerdán véget ért a Törökországban két éve, a 2015 júliusában végrehajtott puccskísérlet óta érvényben lévő rendkívüli állapot. Kérdéses azonban, hogy az ország ennek köszönhetően elindul-e a normalizálódás útján, s szabadon engedik-e legalább azokat az újságírókat, akiknek semmi közük sincs a terrorizmushoz.