Oroszország;nyugdíjkorhatár;

- Még Putyin népszerűségét is kikezdi a nyugdíjkorhatár emelése

Több mint nyolcvan éve nem nyúltak Oroszországban a korhatárhoz, amit most a foci vb leple alatt kezd el a kormány. A téma rendkívül kényes, a kormánypárt tagjainak meg is tiltották, hogy kritizálják a reformot.

A labdarúgó világbajnokság élményei sem tudták elnyomni az oroszok elégedetlenségét amiatt, hogy Vlagyimir Putyin éppen most látott hozzá az elodázhatatlan reformok megvalósításához. A megnyitó napján jelentette be a kormány - a jövedelmekre vonatkozó drasztikus adóemelés mellett -  a nyugdíjkorhatár emelését.

Az orosz elnök a focivébét használta fel az ellenzéki fellépés hatástalanítására. A rendőri jelenlét, a különböző akciók betiltása a meccseknek otthont adó városokban eleve lehetetlenné tett bármiféle jelentős tiltakozást. 

Putyin népszerűsége pillanatok alatt olyan alacsony szintre zuhant, amire nem volt példa 2013 óta. Az emberek figyelmét nem sikerült elterelni arról, hogy a nők nyugdíjkorhatárát 55 évről 63-ra, a férfiakét 60-ról 65-re emelné fokozatosan, 15 év alatt. A hivatkozási alap az, hogy egyre kevesebben dolgoznak, az átlagéletkor ugyanakkor emelkedik (a korhatárt még a sztálini időkben, 1932-ben állapították meg, azóta nem változtattak rajta).

A közvéleménykutatások szerint a megkérdezettek 80 százaléka nem ért egyet az intézkedéssel. Néhány baloldali ellenzéki képviselőnek és független szakszervezetnek sikerült megtalálniuk a tiltakozás formáját: több mint kétmillió ember csatlakozott néhány nap alatt a tiltakozó petícióhoz az interneten.   

Az orosz elnök sajtótitkára sietett tudtul adni, hogy Putyin maga nem vesz részt a nyugdíjreform kidolgozásában, csakhogy senkinek nincs kétsége afelől, az államfő nélkül hozzá sem foghattak volna a munkához. 

 

Több elemző szerint az elnök arra készül, hogy a reformért Dmitrij Medvegyev miniszterelnököt tegye felelőssé, aki amúgy sem túl népszerű. Ha ezek után Putyin enyhít valamit a tervezett korhatáremelésen, akkor a nép jótevőjének a szerepében tetszeleghet. 

A hatalom pártja, Az Egységes Oroszország regionális képviselői sem lelkesednek a reformért, már csak azért sem, mert ez veszélyezteti újraválasztásukat.  A tiltakozásnak Moszkva nem ad helyt, egyenesen megtiltották a párttagoknak, hogy bármiféle bírálatot megfogalmazzanak.

A párt megkezdte azok eltávolítását funkciójukból, akik kritikával fogadták a kormány elképzeléseit. Menesztették például a párt jaroszlavi részlegének a vezetőjét, akivel az élen a párt helyi képviselői széleskörű vitát kezdeményeztek a szerintük negatív következményekkel járó reformról. 

Dimitrij Medvegyev kormányfő tisztában van azzal, hogy népszerűtlen a téma, de szerinte ezt a pirulát le kell nyelni. Alekszej Navalnij ellenzéki politikus viszont országos tiltakozást szervez a javaslat ellen.  Eközben gyengül a rubel – a korábbi 30 helyett 60 rubel felett jár a dollár árfolyama –, aminek a következtében pedig megnőttek a benzinárak. 

Kétpárti elképedés fogadta az Egyesült Államokban, hogy Donald Trump inkább adott hitelt Vlagyimir Putyin állításának, mint saját hírszerzésének. Még az elnök egyik elszánt híve is úgy véli, most komoly hibát vétett.