Oroszország;USA;

Rod Rosenstein igazságügyminiszter-helyettes

- A meghekkelt kampány miatt emeltek vádat orosz kémek ellen

A vád szerint az orosz katonai felderítés megbízásából a Demokrata Párt ellen dolgoztak, így Danald Trump kampányát segítették. A Kreml tagad.

A washingtoni szövetségi nagyesküdtszék távollétükben vádat emelt pénteken 12 orosz hírszerző tiszt ellen, akik 2016-ban behatoltak az amerikai Demokrata Párt számítógépes hálózatába.

 

A vádirat szerint az orosz katonai felderítés, a GRU tisztjei az elnökválasztási kampány alatt titokban megfigyelték Hillary Clinton demokrata elnökjelölt stábjának és a párt kampánybizottságának a számítógépeit, és nagy mennyiségben loptak el adatokat. Rod Rosenstein igazságügyi miniszterhelyettes sajtóértekezletén elmondta: a lopott adatokat részben közvetlenül nyilvánosságra hozták, részben pedig „egy másik szervezettel” - azt nem fedte fel, hogy melyikkel - megvitatták az adatok nyilvánosságra hozatalának az időpontját, azzal a céllal, hogy befolyásolhassák az elnökválasztás kimenetelét.  

A vádemelést Robert Mueller különleges ügyész vizsgálata tette lehetővé. Őt azzal bízták meg több mint egy évvel ezelőtt, járjon utána, hogy a választási folyamatba való orosz beavatkozási kísérletek során volt-e valamilyen összejátszás a végül elnökké választott republikánus jelölt, Donald Trump kampánystábja és Oroszország között.

A Kreml tagadja, hogy bármilyen beavatkozási kísérlet történt volna, Trump elnök pedig, aki hétfőn Helsinkiben találkozik Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, többször is "boszorkányüldözésnek" minősítette Mueller tevékenységét, hangsúlyozva, hogy semmilyen összejátszás nem volt. Azt azonban Trump sem tagadhatja, hogy orosz részről lehettek próbálkozások. Ezt erősítette meg a minap az amerikai titkosszolgálati értesülések alapján a szenátus hírszerzési bizottságának a jelentése is, most pedig a konkrét orosz hírszerzők elleni, érvekkel és bizonyítékokkal alátámasztott vádemelés.

A 29 oldalas vádirat szerint a magukat DCLeaks-nek, illetve Guccifer 2.0-nak nevező orosz hackerek kapcsolatban voltak amerikaiakkal, de amerikai állampolgár által elkövetett bűncselekményre nincs utalás a dokumentumban. 

Rosenstein elmondta, hogy a várható vádemelésről előzetesen tájékoztatta az elnököt, aki a washingtoni sajtóértekezlet idején történetesen II. Erzsébet brit uralkodóval teázott Windsorban.  

Donald Trump már korábban jelezte: határozottan rá fog kérdezni Putyinnal való találkozója során, hogy mi az igazság a beavatkozási vádakkal kapcsolatban. A moszkvai külügyminisztérium szerint a vádemelés időzítése arra irányult, hogy rontsák az orosz-amerikai csúcstalálkozó légkörét. 

Jack Reed, aki a szenátusnak a fegyveres erőkkel foglalkozó bizottságában a demokrata csoport vezetője, felszólította Donald Trumpot: a vádemelés kapcsán ismeretessé vált tények fényében az elnök mondja le Putyinnal tervezett találkozóját. Ezt a felszólítást a Fehér Ház válaszra sem méltatta. 

Az ellenzéki demokraták és az európai szövetségesek is aggódnak, hogy nem tesz-e valamilyen meggondolatlan engedményt az amerikai elnök Helsinkiben az oroszoknak.