rák;azbeszt;

illusztráció

- Rákkeltő hintőpor miatt fizethet 4,7 milliárd dollárt a Johnson & Johnson

Az elmúlt 40 évben azbeszttel szennyezett termékeket forgalmaztak az Egyesült Államokban. 22-en pereltek, 6-an nem élték meg az ítéletet. További 9000 keresetet nyújtottak be a cég ellen.

Négy milliárd 100 millió dolláros büntetésre és további 550 millió dolláros kártérítésre kötelezte egy amerikai esküdtszék a Johnson & Johnsont - írja az Euronews.

A cég által forgalmazott hintőpor 22 nőnél okozott petefészekrákot az ítélet szerint.

A 22 felperes közül hatan nem érték meg a bírósági tárgyalást.

A Johnson & Johnson közleményében úgy fogalmazott, mélyen csalódott az ítélet miatt. Kifogásolta, hogy a nők - esetük súlyosságától függetlenül - ugyanannyi kártérítésre jogosultak. A vállalat elégedetlen azzal is, hogy a St Louis-i bíróság engedélyezte, hogy más állambeli felperesek is részesei lehessenek az ügynek, illetve, hogy ez a konkrét bíróság rendre elmarasztaló ítéleteket hoz ellenük. Tagadják, hogy terméküknek köze lenne a megbetegedésekhez, és fellebbezni fognak.

Eközben további 9 ezer rákos nő nyújtott be keresetet a cég ellen.

A hintőpor azbesztet is tartalmaz, és noha a gyártó ezt a 70-es évek óta tudta, nem tájékoztatta fogyasztóit a kockázatokról.

Egészségügyi szakértők a tárgyalás során megerősítették: az összetevők között a fő alkotóelemben, az ásványi zsírkőben azbeszt-szennyezést is találtak a Johnson & Johnson "Baby Powder" babahintőporában és "Shower to Shower" nevű termékében - olvasható a Guardian beszámolójában. A talkum (zsírkő) és a rákos megbetegedések közvetlen kapcsolatára ugyan találtak ráutaló jeleket, de ez nem bizonyított, a témában további kutatásokra van szükség - írja erről az Ovacome petefészekrákos nőket segítő szervezetre hivatkozva a lap. Az azbeszt és a rák kapcsolata ugyanakkor tény.

A felperes nők petefészkének szöveteiben is kimutatták a hintőporban található azbesztszálakat és zsírkő-részecskéket.

"Ez nem a pénzről szól. A nőknek tudniuk kell, mit tartalmaz a hintőpor, amit lehet, ezek után nem szórnak gyermekeikre"

- nyilatkozta az ítélethirdetés után Gail Ingham, a felperesek egyike.

Németországból szülőhazájába, Tunéziába vitték, ahol átadták a helyi hatóságoknak. A gelsenkircheni bíróság szerint jogsértő volt a kitoloncolás.