Donald Trump;Theresa May;Brexit;

Donald Trump és Theresa May csütörtöki találkozója, az amerikai elnök baloldalán felesége, Melania Trump áll

- Kereskedelmi paktummal zsarolja Trump Nagy-Britanniát

Erősebb brit-amerikai kereskedelmi kapcsolatokat szeretne Theresa May a Brexit után, az amerikai elnök azonban nyilvánosan figyelmeztette: Nagy-Britannia vagy az Unióval üzletel, vagy az Egyesült Államokkal.

London a brit EU-tagság megszűnése után szabadkereskedelmi megállapodást szeretne kötni az Egyesült Államokkal – jelentette ki Theresa May. A brit miniszterelnök csütörtök este a Londontól száz kilométerre északnyugatra, Oxfordshire megyében emelkedő Blenheim-palotában, Sir Winston Churchill néhai brit kormányfő egykori otthonában látta vendégül díszvacsorán a hivatalos nagy-britanniai látogatáson tartózkodó amerikai elnököt és feleségét - írja az MTI.

 

A rendezvényen 150 brit és amerikai üzletember is részt vett. May beszédében emlékeztetett, a két ország kölcsönösen egymás legnagyobb külföldi befektetője, a kétoldalú befektetői tőkeállomány értéke meghaladja az ezermilliárd dollárt. Felidézte, hogy a brit üzleti szektor hússzor annyi befektetést eszközölt az amerikai gazdaságban, mint Kína, és többet, mint Németország és Franciaország együtt.

May szerint jelenleg egymillió amerikai dolgozik az Egyesült Államokban megtelepedett brit érdekeltségű vállalatoknál – Nagy-Britannia kilépése az Európai Unióból pedig „példátlan lehetőséget” teremt a még szélesebb gazdasági együttműködésre; e lehetőségek között van a kétoldalú szabadkereskedelmi megállapodás is.

Nincs kétutas megoldás, üzente Trump

Trump másnap határozottan és nyilvánosan kifejezte véleményét az ajánlatról: a The Sun című, erőteljesen EU-ellenes irányvonalú jobboldali brit tömeglapnak nyilatkozva kijelentette, ha Nagy-Britannia olyan jellegű megállapodásra jut az EU-val, amilyen a brit kormány legújabb javaslatcsomagjában szerepel, akkor az Egyesült Államok inkább az Európai Unióval tárgyal, és ebben az esetben valószínűleg nem lesz brit-amerikai kereskedelmi egyezmény.

Az amerikai elnök arra a javaslatcsomagra utalt, amelyeket Theresa May és kabinetjének tagjai a brit kormányfők vidéki rezidenciáján, Chequersben tartott múlt pénteki kihelyezett kormányülésen fogadtak el az unióval fenntartandó kereskedelmi kapcsolatok szabályoz ásáról. Utóbbi miatt lemondott a May-kormány két, Brexit-párti minisztere, Boris Johnson külügyminiszter, és David Davis Brexit-folyamatokért felelős tárcavezető is, mivel túl szorosnak tartották az unióval kötött megállapodást 

Trump szerint ez a javaslatcsomag bizonyosan hatással lenne az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelemre, "sajnos negatív értelemben". Az amerikai elnök hozzátette: megmondta Theresa Maynek, hogy "hogyan kellene ezt csinálni", de a brit kormányfő nem értett vele egyet, nem hallgatott rá, más utat választott.

Donald Trump úgy látja, „ami most folyik, az nagyon szerencsétlen”. Véleménye szerint ugyanis túl hosszú a brit EU-tagság megszűnéséről folyó tárgyalássorozat, és az olyan megállapodások, amelyekhez túl hosszú idő kell, "soha nem jók". 

Bírálta London polgármesterét is

Az amerikai elnök élesen bírálta Sadiq Khant, London polgármesterét, akit szerinte a bevándorlás miatt felelősség terhel a tavalyi londoni terrorcselekményekért. Trump "nagyon szomorúnak" nevezte, hogy Európa is "bevándorlók millióit" engedi be, mivel szerinte ez kikezdi Európa szövedékét.

Sadiq Khan hivatala Trump kijelentéseire reagálva közölte, hogy a nagy-britanniai bevándorlás szabályozása nem a londoni polgármester, hanem a brit kormány hatásköre. 

Köldökzsinór a Brexit után Az Európai Bizottság számára kidolgozott brit kormányzati indítvány egyik legsarkalatosabb eleme az, hogy London közös szabadkereskedelmi térség létrehozását javasolja az EU-nak a fizikai áruk forgalmának szabályozására, biztosítva a "súrlódásmentes" kereskedelmet Nagy-Britannia és az EU között a Brexit után is. A brit kormány indítványa szerint London és az EU fokozatosan kialakítana egy olyan vámszabályozási rendszert is, amelyben szükségtelen lenne a vámellenőrzés a kétoldalú kereskedelemben, olyan módon, mintha Nagy-Britannia és az Európai Unió "kombinált vámtérséget" alkotna.

Nem állnak szóba a baloldaliak a menekült-ellenes jobboldali Szlovén Demokrata Párttal. Még mindkét politikai oldalnak van lehetősége megfelelő koalíciós partnerekkel kormányt alakítani.