Megalázó körülmények között utasították vissza a parlamentben a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnökét: Kordás László törvényalkotási bizottság előtt mondta volna el, hogy miért látja veszélyesnek a cafeteriaelemekre kirótt, emelt adóterheket – beszámolóját hiába támogatták a bizottság MSZP-s tagjai, a kormánypárti többség nem szavazta meg, hogy a szakszervezeti vezető is szót kapjon az eseményen.
Kordás Tóth Bertalannal, a szocialisták pártelnökével tartott sajtótájékoztatót, amit a Facebookon is közvetítettek: az MSZSZ elnöke szerint a cafeteriára tervezett magasabb adóterhek miatt egy átlagos munkavállaló évi 90 ezer forinttól esik el, az adócsomag növelése pedig 20 ezer céget, és kétmillió dolgozót, illetve családjaikat is érinti.
Nem értjük, hogy miért veszik el az öngondoskodás lehetőségét a nyugdíjpénztári befizetések magasabb adóteherrel, és hogy miért sújtják plusz adóval az albérleti és iskolakezdési támogatást – mondta Kordás László.
Arra is emlékeztetett, hogy a parlamenti beszámolójával nem csak Magyar Szakszervezeti Szövetség, de az ország hat legnagyobb szakszervezetének közös álláspontját szerette volna tolmácsolni - sikertelenül. „Támogattak minket a munkáltatók és az országos közszolgálati érdekegyeztetésen az önkormányzat is mellénk állt, csak a kormány nem segít” - jegyezte meg.
Tóth Bertalan szerint egyértelmű, hogy a kormány a megszorítások útjára lépett, és ezt a magyar családokkal, dolgozókkal kezdik, nem pedig az olyan presztízsberuházásokkal, mint a stadionépítés vagy a Pénzügyminisztérium Budai Várba költöztetése.
mondta az MSZP elnöke; hangsúlyozta azt is, hogy a szocialisták támogatják a későbbi szakszervezeti akciókat. Ilyen pedig hamarosan jöhet, hiszen Kordás László egyéb eszköz híján nyomásgyakorlást ígért a kormány felé.
Mint emlékezetes, a 2019-es adótörvények tervezetében a kormány átformálná a cafeteria-rendszert: a kormányzati javaslat szerint több kedvezményes vagy adómentes juttatási forma adókedvezményét is megszüntetik – például az Erzsébet-utalvány, az iskolakezdési támogatás, vagy a nyugdíj-, illetve egészségpénztári hozzájárulás kedvezményét, valamint a lakáscélú, az albérlet vagy a diákhitel támogatásra nyújtott kedvezményt.
A tervek csak az óvodai, bölcsődei térítés adómentessége maradna meg. Így viszont se a munkaadóknak, se a munkavállalóknak nem lenne érdeke ezeket a cafeteriaelemeket választani, hiszen ugyanannyi, 19,5 százalékos szociális hozzájárulási adót kellene fizetni utánuk, mint a bér után
A változás csak a Szép-kártya-zsebeit nem érinti, ami felveti annak gyanúját, hogy a belföldi vendéglátásba és turizmusba egyre erősebben bekapcsolódó NER-arisztokrácia a saját haszon érdekében dolgozta át az adócsomagot.