Nem indul ellenzéki és független jelölt sem a bő két hét múlva esedékes szerencsi időközi polgármester-választáson. A helybeliek választása nem lesz nehéz: vagy Nyíri Tiborra, a Fidesz-KDNP jelöltjére, az eddigi alpolgármesterre szavaznak, vagy nem voksolnak.
Azért nem indultak ellenzéki jelöltek, mert nem látták esélyét a győzelemnek, és ez a Fidesz-KDNP-csapat eddigi munkájának köszönhető – legalábbis Koncz Ferenc, Szerencs korábbi kormánypárti polgármestere szerint. Ő két cikluson át vezette a várost, mielőtt idén tavasszal országgyűlési képviselővé választották. Szerinte egy ilyen kisvárosban, mint az övék, ahol szinte mindenki ismeri a másikat, nem lehet csupán párt-alapon politizálni, fontos a személyes elköteleződés. – Én sem költözöm el a városból – utalt arra, hogy sokan erőszövetséget látnak közte és a korábbi alpolgármester, a mostani jelölt között. Úgy fogalmazott: egy Szerencs méretű településen még inkább igaz a mondás, hogy "egy ember egy ember, a kettő pedig kettő."
A városban akadt olyan kormánypárti szereplő, aki név nélkül annyit mondott lapunknak:
– Úgy látom, az ellenzéki oldal valamennyi szereplője már a 2019-es önkormányzati választásra készül, ezért nem indítanak Szerencsen polgármesterjelöltet – mondta a Népszavának Varga László, az MSZP Borsod-Abaúj-Zemplén megyei elnöke, országgyűlési képviselő.
Mivel Szerencs lakossága már 10 ezer alá csökkent, így nincsenek választókörzetek, listás szavazással dőlnek el a képviselői helyek is: legutóbb mind a nyolc ilyen posztot a Fidesz-KDNP nyerte el. Ha győzne is ellenzéki polgármester, csak gúzsba kötve tudna táncolni, ezt a terhet pedig senki nem akarja – vélekednek helyben az ellenzékiek. Ők a gyökeres változásban érdekeltek, erre pedig jövőre, az önkormányzati választásokon nyílik esély.
A Jobbik számára jóval racionálisabb indokai vannak annak, hogy távol maradnak a szerencsi időközi polgármester választástól: ez pedig a pénz – mondta lapunknak Jakab Péter, a párt szóvivője. Az ÁSZ-büntetés miatt nagyon meg kell gondolni, mire költenek, ezért csak olyan helyen szállnak bele a kampányba, ahol esélyt látnak a győzelemre. Tiszavasvári – ahonnét az eddigi jobbikos polgármester, Fülöp Erik került be a parlamentbe tavasszal – például ilyen hely, itt augusztusban lesz időközi polgármester választás, így inkább ide koncentrálják az erőiket – tette hozzá.