adócsomag;bérmegállapodás;

Illusztráció: Shutterstock

- Ennyi pénzt spórolhatnak a cégek egy dolgozón

Munkavállalónként nagyjából 30-35 ezer forintról folyik az alkudozás. Az előre hozott csökkentéshez szükség lenne a bérmegállapodás módosítására és az év utolsó hónapjaiban megjelenő adatokra.

Megállapodhat a kormány az adócsomag elfogadását követően is a munkaadói és a munkavállalói oldallal folytatott őszi tárgyalásokon a szociális hozzájárulási adó (szocho) jelenleg jövő júliustól tervezett, két százalékpontos mérséklésének korábbi, ja­nuári életbelépéséről – értesült a kormányközeli Magyar Idők.

A lap azt írja, az Országgyűlés előtt lévő 2019-es adócsomag tartalmazza a 2016-ban megkötött bérmegállapodásban foglaltak szerinti járulékcsökkentést, ám az nem januártól, hanem júliustól lépne életbe. Ennek oka a bérmegállapodásban foglalt módszertan, mely szerint akkor csökkenhet tovább a munkaadói teher, ha 2018. első negyedévéhez képest 2019. első negyedévének végére 6 százalékkal nő a reálkereset. Ekkor mérséklődhet – az adatok megjelenésének időpontjától függően – a következő negyedévtől a munkaadói teher.

A bruttó átlagkereset alapján egyébként munkavállalónként nagyjából 30-35 ezer forintról folyik az alkudozás, ez az összeg a munkáltatóknál marad.

A lap úgy tudja, ősszel a versenyszféra és a kormány állandó konzultációs fórumán (VKF) változtathatnak a kormány, a munkavállalói és a munkaadói oldal képviselői a bérmegállapodáson, ezzel pedig – az adócsomag módosítása mellett – lehetőség lenne a szocho-csökkentésre már januártól. Ugyanakkor a januá­ri munkaadói tehercsökkentés költségvetési oldalról megfontoltságot igényel, a döntéshez szükség lesz az ősz végén megjelenő adatokra, mivel július­ban még nem láthatók azok a gazdasági, nemzetközi folyamatok, amelyek befolyásolhatják az átütemezést – teszik hozzá.

Gyengült a forintárfolyam a főbb devizákkal szemben.