MTA;javaslatok;

Palkovics László

- Palkovics: Elfogadhatatlan az MTA két javaslata

A miniszter szerint ez a világon sehol sem így megy.

Nem fogadható el a kormány számára a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) két javaslata – mondta Palkovics László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) vezetője a Magyar Hírlapnak adott interjújában.

A tárcavezető szerint

„legitim igény, hogy hasznos, a társadalom érdekét szolgáló célokra fordítsuk az adófizetők pénzét. Ezért nem tudom elfogadni az érvet, hogy »majd mi eldöntjük, hogy mit akarunk kutatni, mivel ez az autonómiánk része«. Ez a világon sehol, így az Egyesült Államokban vagy az EU többi országában sincs így.”

Mint mondta, azt szeretnék, hogy a tudományos szereplőkkel együtt végignéznék az összes tudományterületet, „a magyar nyelvtől egészen a mesterséges intelligen­ciáig”, és megállapodnának arról, hova helyezik a forrásaikat.

„Az általuk javasolt két megoldás nem elfogadható. Az egyik ugyanis arról szól, hogy halasszuk el egy évvel a módosítást, ugyanakkor ez idő alatt semmi nem változna. A másik javaslat volt, hogy az intézethálózat fenntartására jutó húszmilliárd forint maradjon az MTA-nál, de ez meg azt az elvet sértené meg, miszerint a kutatásra szánt összegeket egy helyen akarjuk tervezni a jövőben”– mondta a miniszter.

Arról is beszélt, hogy ha a parlament elfogadja a költségvetési törvényt, elkezdik kialakítani a kutatás- finanszírozási rendszert, amivel kapcsolatban tovább akarnak tárgyalni az MTA-val. Palkovics szerint ez a rendszer nem határozza meg azt, hogy melyik kutató mit kutasson.

Az interjúban a lap rákérdezett a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal ügyére is, miután kiderült, hogy hiába döntöttek támogatandó projektek listájáról, nem hirdethetnek eredményt, amíg a miniszter nem engedélyezi.

Palkovics szerint az indok egyszerű: Pálinkás József július 1-jétől nem a hivatal vezetője, és a következő elnök érkezéséig úgy gondolták, várnak ezzel, de amennyiben lezajlott a megfelelő értékelési folyamat, változatlan formában fogjuk kihirdetni az eredményeket.  

„A cél, hogy az NKFI, vagy ahogy nevezni fogjuk, a Nemzeti Innovációs Hivatal alapvetően az innová­cióval és kevésbé a kutatással foglalkozó hivatalként működjön. Ehhez olyan vezetőre van szükség, aki maga is érti azt, hogy mit jelent a vállalati innováció vagy a start up vállalkozás, továbbá ismeri a vállalatok és az egyetemek kapcsolatát, amellett, hogy kutatói tevékenységet is folytatott”– mondta Palkovics.
Több verziót is megfogalmaztakAz MTA csütörtökön közölte, hogy az intézmény állást foglalt az ITM innovációs koncepciójáról, és Palkovics kérésére saját javaslatokat fogalmazott meg a benyújtott költségvetési törvénytervezettel kapcsolatban (két verziót is kidolgoztak). Az állásfoglalást és a javaslatokat az MTA június 29-én elküldte a miniszternek, majd eljuttatta az Országgyűlés Költségvetési Bizottságának és Kulturális Bizottságának is.  Az MTA kiemelte, hogy üdvözli a kutatási alap létrehozására irányuló miniszteri kezdeményezést és kész együttműködni annak létrehozásában, működtetésében. Ugyanakkor fontosnak tartja azt is, hogy az akadémiai és egyetemi kutatóhelyek továbbra is pályázhassanak az innovációs alap forrásaira is, amennyiben meg tudnak felelni a kiválósági alapú pályázati céloknak. „Az ITM-hez való átcsoportosítás, majd a források visszajuttatása az MTA fejezethez az államháztartási rendszer szabályozásában rendszeridegen technikai megoldásokat igényelne, amelyek a bürokráciát növelik, a költségvetés átláthatóságát, transzparenciáját pedig egyáltalán nem segítik” – közölték. Az állásfoglalás és a javaslatok itt olvashatók bővebben

Verekedés, fojtogatás, szexuális „játékok” – egyre kezelhetetlenebbé kezd válni a helyzet a XI. kerületi Napsugár Óvodában. Az önkormányzat tud a történtekről, a hátrányos családi környezetnek tudja be azt és megoldást ígér.