Magyarországról, egészen pontosan Bajáról indult az a listeriás fertőzési hullám, amibe kilencen haltak bele, és 47-en súlyosan megbetegedtek.
A fertőzések 2015 után jelentkeztek Európa több országában – Ausztriában, Dániában, Finnországban, Svédországban és az Egyesült Királyságban. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) és az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) hosszas vizsgálat után jelezte, hogy gyorsfagyasztott kukorica és más fagyasztott zöldségáruk terjesztették a betegséget, a fertőzés forrása pedig egy magyarországi zöldségfeldolgozó üzem volt.
Az ügyben szintén vizsgálódó magyar társhatóság, a Nébih a vállalatot is megnevezte: a fertőzés a Greenyard üzeméből származik, a megbetegedéseket pedig Listeria monocytogenes nevű baktérium egy erőteljes változata okozta. Az ügy érdekessége, hogy az ESFA szerint ugyanezt a baktériumtípust azonosították már 2016-ban, 2017-ben is a vállalat fagyasztott zöldségtermékeiben, a kórokozó a tisztítási és fertőtlenítési eljárások ellenére is életben maradt.
A Nébih azonnali hatállyal megtiltotta az érintett üzemben a 2016 augusztusa és 2018 júniusa között legyártott valamennyi fagyasztott zöldség és zöldségkeverék tétel forgalomba hozatalát, és elrendelte kivonását, illetve a fogyasztókhoz eljutott termékek visszahívását. Az üzem jelenleg – szigorított takarítás után - fokozott mintavétellel egybekötött próbatermelést végez, terméket nem értékesít.
A Greenyard aktívan részt vesz a termékek visszahívásában, közleményük szerint a kukorica mellett, a bajai üzemben csomagolt fagyasztott sóska, spenót bab és borsó is fertőző lehet. A visszahívásokba többek között Penny Market is bekapcsolódott, boltjaikból visszaszállítják a a Greenyard Kft. Jégkert/Felco márkájú gyorsfagyasztott termékeit.