Helyes és fontos, hogy Magyarország védi uniós külső határát, de nem szabad megfeledkezni az "Európa lelkét jelentő humanitásról" - mondta Angela Merkel, az Orbán Viktor miniszterelnökkel folytatott megbeszélés után.
A kancellár szerint abban egyetértenek a magyar miniszterelnökkel, hogy a menekülteknek főként hazájuk közelében kell segítséget nyújtani, a migráció okait pedig meg kell szüntetni – csak hogy a külső határok védelme nem jelenthet teljes bezárkózást. Arról sem szabad elfeledkezni, hogy a határokon keresztül emberek érkeznek hozzánk - idézi az MTI Angela Merkel nyilatkozatát.
Orbán Viktor szerint azonban méltánytalan, hogy Magyarországot a szolidaritás hiányával vádolják, az állam ugyanis szolidáris – Németországgal és az EU-val; ezt fejezi ki szerinte a déli határkerítés is. „Ma éjjel-nappal nyolcezer fegyveres védi a határzónát, enélkül napi 4-5 ezer migráns érkezne Németországba – hangsúlyozta Orbán.
Ehhez képest az európai határvédelmi ügynökség, a Frontex szerint 2018 januárja és májusa között Európa-szerte összesen 45 ezer illegális bevándorló sértette meg a schengeni határokat, vagyis Orbán havi 120-150 ezres becslése jócskán sántít.
A bevándorlók száma a Törökországgal és a Líbiával kötött megállapodások hatására esett vissza drámaian, a magyar rendőrség az elmúlt 30 napban csak 17 határsértőt fogott el.
Orbán Viktor arra is kitért, hogy mivel a bevándorlók első schengeni belépési pontja többnyire a görög határ vonala, ezért Németországnak Görögországba kell visszaküldeni az embereket. "Készen állunk megvitatni ezt a hosszú vitát" – tette hozzá a miniszterelnök.
Orbán menekültügyben mutatott keménységét némileg kérdőjelessé teszi, hogy kiderült: Magyarország igenis hajlandó a Németországból és Ausztriából visszatoloncolt bevándorlók átvételéről tárgyalni. Ezt Orbán Viktor a német Bild bulvárlapnak nyilatkozta, mint ahogy azt a Hír TV kiszúrta. A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint viszont a magyar miniszterelnöknek még lesznek követelései.
Merkel és Orbán közös sajtótájékoztatóján téma volt a két ország között kitűnő a gazdasági együttműködés: Merkel szerint ezt a közös munkát tovább kell erősíteni az európai gazdaság előtt álló legnagyobb kihívásokat jelentő ügyekben, így a digitalizáció, az alternatív gépjármű-meghajtási technológiák és a mesterséges intelligencia területén is.