A legtöbb ember számára mára már egyértelművé vált, miszerint a táplálkozás jelentősen befolyásolja egészségünket, és vannak olyan élelmiszerek, amelyek túlzott fogyasztása hozzájárul bizonyos betegségek kialakulásához. Ilyenek az úgynevezett goitrogén ételek, amelyek akár pajzsmirigyzavarokat is okozhatnak – mondta Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosa.
Goitrogén anyagok
A goitrogén anyagok bizonyos mértékben gátolják, lokálisan beleavatkoznak a pajzsmirigy jód felvételébe; gátolják a pajzsmirigy peroxidáz (TPO) tevékenységét. Mivel Magyarország erősen jódhiányos területnek számít, igen sokan szenvednek jódhiány okozta betegségekben, amelyet a goitrogén anyagok tetéznek.
A legfőbb goitrogén ételek a keresztes virágú növények, ilyen többek között a káposzta, a kelbimbó, a brokkoli, a karfiol, a karalábé, a kínai kel, a retek, a repce, a spenót és a fehérrépa is. Ezek ugyan hasznos vitaminokban és ásványi anyagokban gazdagok, ezért vétek lenne teljesen száműzni az étrendből, de ha valaki pajzsmirigybeteg, érdemes korlátoznia a fogyasztásukat. Jó hír, hogy párolással, főzéssel a goitrogén anyag elillan.
Mivel a pajzsmirigyzavarok egy részét a jódhiány idézi elő, célszerű olyan élelmiszereket fogyasztani, amelyek jódban gazdagok. Ilyenek például az algák, a tengeri halak, az áfonya, a máj, de a magasabb jódtartalmú ásványvizek is. Jó tudni, hogy vannak a pajzsmirigyzavaroknak olyan típusai, amelyeken a plusz jód még ront is.
A pajzsmirigy egészsége szempontjából a szelén is fontos anyag, ezért célszerű magas szeléntartamú ételeket, például paradiót, tenger gyümölcseit, grapefruitot, gombát, spárgát, teljes kiőrlésű gabonákat, tengeri halak is beilleszteni az egészséges étrendbe.