Románia;korrpució;Liviu Dragnea;

Szavazás a román parlament alsóházában - illusztráció.

- Egy pillanat alatt átment a román parlamenten a korrupció könnyítése

Megússza a börtönt a kormánypárt elnöke: egy nappal a szenátusi szavazás után a román parlament képviselőházában is megszavazta a kormánytöbbség a büntetőtörvénykönyv (Btk.) módosításáról szóló tervezetet. Az ellenzék alkotmányossági kifogást emel.

A tavaszi ülésszak lejárta után munkálatait rendkívüli ülésszakon folytató román képviselőház példátlan gyorsasággal fogadta el a tervezet szakbizottsági jelentését, hogy arról a képviselőház plénuma még szerdán szavazhasson - írja az MTI. A kormánytöbbség mind a szakbizottságban, mind a plenáris vitán elutasított minden ellenzéki módosító javaslatot.

Az ellenzék a sietséget annak tulajdonítja, hogy a Btk. szigorának enyhítő törvénymódosítás gyors hatályba lépése az első fokon

letöltendő börtönbüntetésre ítélt Liviu Dragnea szociáldemokrata pártelnök jogerős felmentését is elősegítené.

A legvitatottabb rendelkezés úgy módosítaná a korrupciós perekben gyakran előforduló hivatali visszaélés fogalmát, hogy az csak akkor lesz büntethető, ha a hivatalnok saját magát, vagy közeli rokonát juttatja jogtalan haszonhoz. Dragneát nem rokonsága, hanem pártja javára elkövetett visszaélés miatt ítélték el.

Augustin Lazar legfőbb ügyész arra hívta fel a figyelmet, hogy hiába marad hivatali visszaélésről szóló cikk a Btk.-ban, ha azt alkalmazhatatlanná teszik. Rámutatott: az utóbbi négy évben 2100 vádlottat állítottak emiatt bíróság elé, de egy sem volt köztük, aki magát, vagy közeli rokonait juttatta jogtalan haszonhoz.

Ennél sokkal "szakszerűbben", strómanok segítségével gazdagodnak a korrupt politikusok, és ha felmentik őket, az általuk okozott csaknem egymilliárd eurós kár behajtásának is búcsút mondhat a román állam- figyelmeztetett a legfőbb ügyész.

A törvénymódosítás elfogadását folyamatos tüntetések kísérték, már az ötlet felvetésétől kezdve. A magát szociálliberálisnak gúnyoló kormányt mindez kicsit sem hatotta meg.

Az ellenzék bejelentette, hogy alkotmányossági kifogást emel a kihirdetésre váró Btk.-módosítás ellen.

Miután Angela Merkel bejelentette, hogy tucatnyi állammal megállapodott a Németországból visszatoloncolt menekültek befogadásáról, a V4-országok és Ausztria (miután szerepeltek a kancellár listáján) egyöntetűen tagadták, hogy megalkudtak volna Merkellel. Most azonban úgy tűnik, a magyar kormány puhul menekültkérdésben, és a kormány olyan befogadási feltételeket támasztott, amelyek jó részét már teljesítette is az EU.