Hiába döntöttek a támogatandó tudományos projektek listájáról, az MTA nem hirdethet eredményt a pályázati szakasz után - írja a 24.hu. Palkovics László megüzente: az ő igenje nélkül nem köthetnek megállapodásokat. Majd 11 milliárd forintnyi kutatási pénz kiosztását stoppolják, noha a folyamatot a hivatal vezetőjeként még Pálinkás József egykori fideszes oktatási miniszter, korábbi MTA-elnök felügyelte.
Nem tudni, mikor lehet nyilvános a győztese sora, ahogyan azt sem, a minisztérium milyen szempontok alapján vizsgálja felül a határozatot.
A most stoppolt pályázati eljárás hónapokig folyt. A levél szerint a pályázatokat átlagban három, de legalább két, szakterületén kompetens, anonim szakértő értékelte, ők adtak javaslatot a bírálóbizottságnak a támogathatóságról. Ezután szakértői csoportok is értékelték a projekteket, és ezek egyhangúan döntöttek a támogatásról. Végül a szakterületi kollégiumok terjesztették az elnök elé a döntési javaslatot, amellyel Pálinkás egyetértett. Ám a szakmai előkészítés nem volt elég, hogy a politika rábólintson a források kiosztására.
Ez annyiban nem meglepő, hogy az Innovációs és Technológiai Minisztérium létrehozása után hamar kiderült, a kormány radikálisan átalakítaná a tudományfinanszírozást.
Kereste az ügyben a minisztériumot is a portál: arról érdeklődtek, gondoskodtak-e olyan eljárás kidolgozásáról, amellyel nem sérül a kutatás szabadsága, és amely garantálja, hogy a tárcavezető nem politikai alapon szór ki kutatókat a győztesek sorából. Kérdezték azt is, mikor várható döntés a több száz pályázatról, továbbá hogy ezt a gyakorlatot honosítják-e majd meg az MTA kutatóintézeteinél is. A tárca mindössze annyit válaszolt, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap kapcsán: