Az elemzők többsége egyetért abban, hogy a múlt héten a 330-as euróárfolyamot is átlépő forint már nem tér vissza a korábbi - 2014-2017-es éveket jellemző - 310-es szintre, hanem magasabb árfolyamon stabilizálódhat. A kereskedők már elkezdtek számolni, hogy egy 320 forintos euróárfolyamnál első körben mely import, valamint magasabb importhányadú termékek mennyivel drágulhatnak.
A Blokkk.com szakmai blog összegzése szerint az egyelőre visszafogott drágulást más költségek halmozódása is támogatja, mint például a bérek és keresetek növekedésének - a múlt évben elért és idén is várhatóan teljesülő - tíz százalékot meghaladó üteme. De az üzemanyagok drágulása miatt már többe kerül a szállítás is, a forintgyengülés miatt a költségek további emelkedése várható.
A boltosok mozgástere az áremelkedés kivédésére meglehetősen kicsi – vélekedik a blogíró -, ugyanis, mint a KSH adataiból kiszámolta, a tízezer milliárdos éves árbevétel mindössze a negyede a boltosé, a többi a beszállítóé és az adó. Tehát csak az árrésével (a beszerzési és az eladási ár különbségével) tud esetleg sakkozni, hogy melyik költség növekedéséből tud lefaragni. Várhatóan sok üzlet felülvizsgálja az akciózások gyakoriságát. Előnybe kerül majd a hazai termékek beszerzése, a kiskereskedelmi láncoknál pedig a sajátmárkás cikkek, és erősödhet a diszkont-jelleg, azaz lesznek boltok amelyek kisebb készletekkel, szűkebb választékkal üzemelnek majd. Mindezek mellett is tehetetlen a kereskedő, ha a szállító árat emel. Márpedig az import iparcikkeknél a közeljövőben, az élelmiszerpiacon legkorábban a késő őszi, tél eleji hónapokban indulhat drágulásnak a külföldről behozott portéka – írja blokkk.com.