lehallgatás;Deutsche Telekom;Amerikai Egyesült Államok;

Az "oszd meg a világod!" mottó rögtön más jelentését rögtön kiforgatja a lehallgatási botrány.

- SMS-ek és hívások milliárdjait nézegethette a tikosszolgálat

A világ internetforgalmának zömét monitorozhatta az amerikai telekommunikációs cég segítségével a nemzetbiztonsági ügynökség.

Amerika egyik legnagyobb telefon- és internetszolgáltatójának, a 81 millió ügyféllel rendelkező AT&T épületeiben hallgathatta le állampolgárok tömegeit az USA Nemzetbiztonsági Ügynöksége (NSA), írja a 24.hu. Az Edward Snowdenhez is közel álló, főleg titkos dokumentumok kiszivárogtatásával foglalkozó újság, a The Intercept úgy számol:az NSA több milliárd privát üzenethez, beszélgetéshez férhetett hozzá.

A lehallgatás akár évtizedek óta folyhat, az ezt szervező, FAIRVIEW nevű programot a dokumentumok szerint 1985-ben hozta létre a titkosszolgálat. A tömeges adatgyűjtés ráadásul valószínűleg nem csak az AT&T felhasználóit érinti: a hatalmas telekommunikációs cégnek ugyanis olyan fejlett infrastruktúrája van, hogy azt más, kisebb hasonló szolgáltatók is gyakran igénybe veszik. A dolgot súlyosbítja az, hogy ezt az infrastruktúrát nemcsak amerikai, de olyan európai cégek is használják, mint a Deutsche Telekom, a Vodafone, vagy a svéd Telia. Így nemcsak Amerika, de a világ internetforgalmának jelentős része halad keresztül az AT&T épületein.

A komoly vádakra az AT&T eddig csak szűkszavúan reagált. Szóvivőjük elmondta, hogy a cég nem tudja „se megerősíteni, se megcáfolni” a híreket, viszont azt elismerte, hogy azokban az esetekben, amikor a törvény kötelezi őket erre, muszáj adatokat szolgáltatniuk a kormány szerveinek. Nem tudni így, hogy az NSA milyen mélyen ásta bele magát a kémkedésbe: terroristagyanús egyének szúrópróba-szerű ellenőrzésétől elkezdve tömeges adatfeldolgozásig minden verzió lehetséges. Viszont egyáltalán nem ad okot bizakodásra, hogy a dokumentumok szerint az AT&T egy Google-szerű keresőmotort fejlesztett ki az ügynökségnek, amivel könnyedén keresgélhetnek az adatok között. 

Rémálommá válhat az álomnyeremény, ha az adóhatóság a nyertesen akarja megtorolni az illegális, internetes játék szervezését.