"Semmelweis emléke előtt akkor tudok a legjobban tisztelegni, ha a róla elnevezett napon a szepszissel és az antiszepszissel kapcsolatban jelentős bejelentést teszek hétfőn”, nyilatkoztatta ki a Semmelweis Ignác születésének 200. évfordulója alkalmából rendezett tudományos ülésen mondott köszöntőbeszédében Kásler Miklós. Az Emmit vezető miniszter azt nem jelentette be, hogy mit jelent be, írja a 444.hu, de az tény: hivatalba lépésekor ukázba adta az intézetvezetőknek, hogy három hét alatt alkossanak nemzeti programokat a szerinte legfontosabb egészségügyi problémák megoldására. És nem vitás a helyzet vigasztalan:
4830-ra
nőtt a kórházi fertőzések száma 2016-ra, miközben 2014-ben még kevesebb mint 4 ezer ilyen estet ismert a statisztika. A kórházi halálesetek 10-15 százaléka hozható összefüggésbe a kórházi fertőzésekkel, ezek 30-50 százaléka a legnagyobb gondosság mellett sem kerülhető el.
Mindenesetre a tárca és a kórházak eddig erőteljesen rejtették a kórházi fertőzéssel kapcsolatos adatsorokat, hivatalosan azért, mert ezek az adatok összezavarhatják az embereket, azt pedig nem akarják, hogy a lakosság rosszul értelmezze a számokat, és emiatt megrendüljön a bizalom az intézményekben. Pedig az európai és a tengerentúli országokban ezek az adatok nyilvánosak: szinte valamennyi betegellátóhely honlapján fertőzés-fajtákra bontva, laikusok számára is jól értelmezhető módon olvashatók. Most azonban a hazai nyilvánosság is hozzájuthat ezekhez a fertőzésstatisztikákhoz, ugyanis a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) több éve küzd már ezek megismerhetőségéért, és végül a Kúria a szervezetnek adott igazat, azaz ki kellett adni az adatokat.
Hogy mi lehet Kásler szuperfegyvere, nos ebben a kérdésben egy Emmi kampány adhat támpontot. a minisztérium „Moss kezet!” címmel indított akciót. A Semmelweis-naphoz kapcsolódó, július elsejétől a hónap közepéig tartó programmal a kézmosás fontosságra akarják felhívni a lakosság figyelmét – és egy reklámcég támogatásával, száz citylight felületen fogják reklámozni az alapvető higiéniai műveletet.
Az ötlet jócskán cinikusnak tűnhet akkor, amikor sok kórházban napi szintű gondot jelent a kézfertőtlenítő szerek hiánya, a betegek pedig otthonról hozzák a tisztálkodási szereket: a probléma súlyát jelzi, hogy tavaly a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezete (ReSzaSz) kétszázezer forintos értékben ajánlott fel száz liter alkoholos kézfertőtlenítőt a rászoruló kórházaknak.