A haderőfejlesztés terén régóta napirenden lévő és emellett "elengedhetetlenül szükséges" tényező a forgószárnyas-, azaz a helikopterképesség megújítása – közölte a Honvédelmi Minisztérium. A meglévő Mi-8-as és Mi-17-es szállító helikopterek hamarosan elérik üzemidejük és rendszerben tarthatóságuk végső határidejét. Ezért első körben ezek pótlásáról döntött a honvédelmi tárca: az új helikopterekről már meg is kötötték a szerződést. A vételárat nem közölték.
Összesen 20 könnyű, többcélú Airbus H145M típusú helikopter katonai változatának beszerzéséről döntött a tárca – a Népszava már korábban megírta, hogy a német-francia gyártó lehet az esélyes. Az Airbus a helikopterek mellett egy kiterjesztett felszerelési, oktatási és támogatási csomagot is ad a Magyar Honvédség részére.
Fotó: Airbus /A. Pecchi
A Minisztériumi közleménye szerint a tárca a közelmúltban pilóták kiképzésére és egyéb katonai feladatokra is alkalmazható Zlin kisrepülőgépeket szerzett be, valamint többfunkciós csapatszállító Airbus A 319-es repülőgépekkel bővítette a Magyar Honvédség légiflottáját (ezek valójában szürkére festett utasszállító gépek, nem valódi katonai teherszállítók, de kétségkívül segítik például a külföldi missziókat).
Hamarosan pedig – további hiányokat pótlandó – futár, illetve felderítő feladatokra is alkalmas kisebb repülőgépek, továbbá nagyobb méretű és teljesítményű, teherszállításra és légideszant feladatokra is alkalmas, úgynevezett "rámpás" katonai repülőgépek beszerzési eljárása indulhat meg - tették hozzá.
Helikopterbeszerzés: az Airbusnak áll a zászló
A kormány döntése feltehetően kedvezően hat a német-magyar és a francia magyar kapcsolatokra, ráadásul azt is demonstrálja, hogy Magyarország elkötelezett a NATO és az európai közös haderő létrehozása mellett. Minden bizonnyal megszületett a döntés a kormányban a honvédségi helikopterbeszerzés ügyében - értesült több egymástól független forrásból a Népszava.
Közölték: a Zrínyi 2026 honvédelmi és haderőfejlesztési program elindításával az elmúlt negyedszázad legnagyobb volumenű modernizációs folyamata vette kezdetét. "A cél egy olyan 21. századi modern hadsereg felépítése, amely képes megfelelni az új típusú kihívásoknak és válaszokat ad a megváltozott biztonsági környezetben jelentkező fenyegetettségre Magyarország és a magyar állampolgárok biztonságának minél szélesebb körű garantálása érdekében" - olvasható a HM közleményében.