közalkalmazottak;kistelepülések;

Illusztráció: Népszava

- Csapást mér a kormány a kistelepülések kulturális életére

Közel négyezer kulturális közmunkást tesz utcára a Belügyminisztérium július elsejével – értesült a Magyar Hang. Közülük sokan aprófalvakban dolgoznak: könyvtárakban, művelődési házak működtetésében kaptak fontos feladatokat. De nem csak az intézmények, a kirúgottak is igen nehéz helyzetbe kerülnek ezzel.

A faluvezetők a napokban kapták meg a levelet, ami egy tavalyi kormányrendeletre hivatkozik, és ami alapján sorra értesíthetik a kulturális közmunkásokat: hétfőn már ne menjenek dolgozni. A hétfő szó szerint értendő, ugyanis a Belügyminisztérium döntése július elsejével lép érvénybe.

A lap által megkeresett polgármesterek azt mondták, a döntést alighanem mindenhol megérzi a kulturális élet. Különösen, hogy eddig azokon a településeken, ahol korábban is voltak kulturális alkalmazottak, igyekeztek a kormányprogramba áttolni az embereket, mivel így a bérüket az állam állta.

A kistelepüléseken – a kulturális közfoglalkoztatottak 65 százalékát itt alkalmazzák – minimális az esélye annak, hogy ezek az emberek a munkaerőpiacon állást találjanak. Különösen, hogy a programban részt vevők többsége 50 év körüli.

A középfokú és diplomás végzettségűeknek átmeneti munkát biztosító programot 2013 őszén indították el. A települések vezetői szerint a megfogalmazott célokat - a helyi értékek bemutatását, a közösségi élet újraszervezését - jól szolgálta, ezért is állnak értetlenül az új helyzet előtt.

Idén már félezer autót vett a rendőrség, és tavalyról is előkerült még 7 milliárd költés: ha minden igaz, 135 jármű jelent meg az egyébként sem jelentéktelen számlán, melyek darabjára közel 52 millió forint jut. Eközben a Belügyminisztérium is újabb 30 milliárd forintot kapott a jelek szerint eszközbeszerzésre, az állítólagos magyarországi terrorveszély elhárításának apropóján.