Kósa Lajos családja egy kedvezményes cégvásárlási lehetőség formájában százmilliós értékhez jutott egy üzletembertől, akinek az érdekeit szolgálva törvényjavaslatokat nyújtott be a parlamentben. A következő században, amikorra a jelen múló történelmi epizóddá halványul majd, ez lesz a politikai korrupció tankönyvi példája: „Aki gazdálkodó szervezet részére vagy érdekében végzett tevékenységével kapcsolatban jogtalan előnyt kér, avagy a jogtalan előnyt vagy ennek ígéretét elfogadja, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő”. A sajtó elvégezte a feladatát – írják majd a derék tankönyvszerzők, azt is hozzátéve, hogy a skandalum sajnálatos módon mégsem vált deliktummá.
Ugyanúgy egyébként, mint amikor Semjén Zsolt összességében tízmilliós szívességeket kapott vadásztúrák formájában valakitől, akit európai uniós támogatásokkal tömött ki a kormány. A kötet vélhetően külön fejezetet szentel majd Orbán Viktornak, a korszak emblematikus miniszterelnökének, akivel megesett, hogy a családja érdekeltségébe tartozó cég milliárdos tartozásait annak a Mészáros Lőrincnek a vállalkozásai egyenlítették ki, aki a szóban forgó vezető uralkodása és védőszárnyai alatt, állami megrendeléseknek köszönhetően az ország második leggazdagabb emberévé vált. És talán lesz egy bekezdés Tiborcz Istvánról, Orbán vejéről is, akinek a gazdagodása érdekében szintén állami megrendelésekből élő világcégek vállaltak nemzetközi botrányba torkolló irreális túlszámlázásokat.
Ugyanabban a könyvben megemlítenek majd két törvényt is. Az egyik a politikusok nyugalma érdekében megtiltotta, hogy a lakóhelyükön tüntessenek a felháborodott polgárok, a másik nyomán pedig egy közpénz milliárdokkal nagyra hizlalt multicég évente több napra felboríthatta a fővárosiak életét, hogy az egészségtelen energiaitalát egy zajos rendezvényen reklámozza. Akik abból a könyvből tanulnak majd, bizonyára nem értik meg, hogy mindezt hogyan tehették meg büntetlenül a politikus-bűnözők. Innen a múltból üzenjük: mi sem értjük, pedig körülöttünk történik.