Azzal, hogy a világbajnoki szereplésről döntő júniusi párharc első, idegenbeli mérkőzésén öt góllal legyőzte Szlovéniát, Ljubomir Vranjes együttese megtette az első, nagyon fontos lépést a jövő szempontjából is kiemelt fontosságú, 2019. január 10. és 27. között sorra kerülő német-dán rendezésű torna felé. A vendégként elért bravúr végül sokat ért, a veszprémi visszavágó után ugyanis megmaradt egygólnyi fór. A játékosok és a szakmai stáb megtette a magáét, így a nemzeti csapat képviselőinek hétfőn Koppenhágában, a csoportkör programjának kialakításán volt jelenésük.
“Nyilván nem kívánságműsor egy vb-sorsolás, de nem lehetünk elégedetlenek, hiszen kiegyensúlyozott a C/D-ág, a csoportunkban pedig úgy vélem, akár az első kettő között is végezhetünk” – nyilatkozta Marosi László, a hazai szövetség alelnöke, miután kiderült: Svédország, Katar, Argentína, Egyiptom, Angola lesznek a riválisok, továbblépés esetén pedig a Dániát és Norvégiát is felvonultató C csoportból érkeznének ellenfelek.
Segít a szövetség a drukkereknek
Szeretnénk a magyar szurkolókat segíteni, hogy minél többen eljussanak a világbajnokságra, elsősorban hasznos információkkal, diplomáciai segítséggel, hiszen tisztában vagyunk vele, hogy Dánia hagyományos kézilabdás helyszín, ugyanakkor azt szeretnénk, ha minél több magyar drukkolna a helyszínen a válogatottnak, hiszen rendkívül nagy segítséget nyújtottak a szlovénok elleni selejtezőkön is – ezt Novák András, a hazai szövetség főtitkára mondta azt követően, hogy kiderült, Magyarország a skandináv országban játszik majd a csoportkörben.
A négy csoportból az első három-három helyezett léphet tovább a következő szakaszba, amely után a középdöntős csoportok (két hatosba osztják be a tizenkét együttest) négy-négy legjobbja alkotja majd a negyeddöntő mezőnyét. Marosi ezzel kapcsolatban hozzátette: a középszakasz első négy csapata közé várja a válogatottat, amely így a nyolc között végezne, azaz szinte kivívná az olimpiai selejtezős szereplés lehetőségét. “Erre is jó esélyt látok, hiszen a skandináv csapatok mellett esélyesek lehetünk a legjobbak közé kerülésre” – jelentette ki.
A legkomolyabb próbatételt minden bizonnyal Vranjes-kapitány szülőhazájának nemzeti együttese, Svédország jelentheti majd a csoportküzdelmek során. A felek legutóbb januárban, két felkészülési mérkőzésen találkoztak, egy jönköpingi 29-29 után Göteborgban 31-29-es hazai siker született. Az örökmérleg is hasonlóan kiegyensúlyozott: 20 svéd és 17 magyar siker mellett négyszer nem bírtak egymással a csapatok. Magyarország legutóbb a 2009-es horvátországi világbajnokság középdöntőjében tudott nyerni a skandinávok ellen. Ha az utóbbi adat kissé riasztó is, a további riválisokkal szemben sokat ígérnek az eddigiek: a további négy csoportellenfél közül Katar, Argentína és Angola ellen még százszázalékos a válogatott, amellyel szemben Egyiptom is csak egyszer csípett el egy döntetlent – 16 próbálkozásból.
Összességében kijelenthető, hogy a sorsolásra igazán nem panaszkodhat a válogatott.
A vb csoportbeosztása
A csoport (Berlin)
Franciaország, Németország, Oroszország, Szerbia, Brazília, Korea
B csoport (München)
Spanyolország, Horvátország, Macedónia, Izland, Bahrein, Japán
C csoport (Herning)
Dánia, Norvégia, Ausztria, Tunézia, Chile, Szaúd-Arábia
D csoport (Koppenhága)
Svédország, MAGYARORSZÁG, Katar, Argentína, Egyiptom, Angola
“