Az MTA 2009-ben hirdette meg a fiatal kutatóknak kiválósági programját, a Lendületet. A program célja az akadémiai és egyetemi kutatások megújítása kiemelkedő kutatók hazahívásával és a tehetségek itthon tartásával. Eddig összesen 164 Lendület-kutatócsoport alakult, melyek a hazai élvonalához tartoznak - többségük aláírta a szerdán közzétett nyílt levelet.
A Lendület-kutatások minden tématerületet lefednek az orvosi és mérnöki területektől a társadalmi, gazdasági és kulturális kérdésekig, és ezekből a kutatásokból számos innovatív alkalmazás is született - próbál érvelni hasznossága mellett a kutatócsoport. Tekinthető ez egyfajta válasznak is a Figyelő-féle listázásra, vagy kétségbeesett párbeszéd-kísérletnek: a kormánypárti portál hétfőn ugyanis azzal vádolta az MTA kutatóit, hogy "valódi" munka helyett csak valami liberális hókuszpókusszal foglalkoznak.
Mint írják, a Lendület program szakmai szempontok szerint kiválasztott hazai kutatóknak és egyetemi oktatóknak biztosította azt, hogy itthon boldoguljanak, munkájukkal a hazai tudásalapú társadalmat építsék. Egyúttal reményt is adott minden tudomány iránt még érdeklődő magyar fiatalnak, hogy itthon is lehet érvényesülni.
A kutatócsoportok felügyeleti szervének és finanszírozásának megváltoztatása ezt a reményt veszi el. A kormánytervezet szerint az MTA költségvetésének 70%-a és a Lendület-csoportok pénzkeretének egésze az Innovációs és Technológiai Minisztériumhoz kerülne, amely új koncepciók mentén, eddig tisztázatlan feltételek mellett dönthetne ennek felhasználásáról. Ez rendkívül bizonytalan helyzetbe hozza a kutatócsoportokat, pedig a tudományos kutatásban a stabilitás, a hosszú távú tervezhetőség pótolhatatlan. "Ezért kérjük a döntéshozókat, hogy különös értékként őrizzék meg a Lendület programot, és az maradjon egészében az MTA gondozásában, amely elindítója és kiváló gazdája ennek a stratégiai fontosságú programnak" - ér véget a közlemény.