alkotmánymódosítás;gyülekezési jog;közigazgatási bíróság;"Stop Soros";

A Stop Soros-javaslatot beharangozó propagandaplakát Fotó: Tóth Gergő

- Utoljára szólhat hozzá az ellenzék a Stop Soroshoz

Hétfőn még véleményezhetik a képviselők a Stop Soros törvénymódosítást: a parlament fideszes többsége két nap múlva dönt a civil jogvédőket sújtó javaslatról, és ezzel szinkronban a hetedik alaptörvény-módosításról is.

A képviselők az Országgyűlés hétfői ülésnapján szólhatnak hozzá utoljára a szerdai zárószavazás előtt a kormánynak az alaptörvény hetedik módosításáról szóló javaslatához, valamint a "Stop Soros" csomag néven ismert indítványához.   

A parlament honlapján elérhető napirendi javaslat szerint az ülés 13 órakor napirend előtti felszólalásokkal kezdődik, amit az interpellációk, az azonnali kérdések és a kérdések követnek.Az Országgyűlés ezután értékelheti az alaptörvény-módosításhoz, valamint a jogellenes bevándorlással összefüggő előterjesztéshez érkezett módosító javaslatokat, majd a  magasházak építésének szabályozásáról szóló törvénymódosításról tartanak általános vitát, írja az MTI.

A parlament szerdán a Stop Sorossal összhangban szavaz az alaptörvény hetedik módosításról, amelynek papíron az a célja, hogy védje a nemzeti szuverenitást, és tiltsa idegen népesség Magyarországra telepítését – bár idegen népességet (a megfogalmazás is pontatlan) eddig sem lehetett az ország területére költöztetni.

Az új módosításokkal a parlament fideszes többsége korlátozza majd a gyülekezési jogot, hiszen a magán- és családi élet védelmére hivatkozva nem ezután nem lehet magánlakás, például egy képviselő ingatlana előtt tüntetni.

Nagyobb felhatalmazást ad a rendőrségnek a bevándorlás megakadályozásához

Nem kaphat menedékjogot az a legális menedékkérő sem, aki biztonságos országon keresztül érkezett a schengeni határ magyar szakaszához (Magyarország szerint pedig biztonságos országnak számít az összes szomszédunk, kivéve Ukrajnát).

A jogellenes bevándorlás támogatása 5-90 napos elzárással járhat – mivel a biztonságos ország kategóriának meghatározásával egy valódi háborús menekült sem lesz jogosult a magyar menekültstátuszra, a neki nyújtott segítség is bűncselekménynek számít.

Aki anyagi eszközökkel támogat egy menekültet (például szendvicset, ruhát ad neki, vagy pénzt vonatjegyre) az egy év börtönnel is sújtható.

Alaptörvénybe iktatják a kormány által ellenőrzött közigazgatási bírósági rendszert, ami kritikus horderejű ügyekben, például az adatvédelem, az információszabadság témájában, vagy éppen az eldöntendő választási kérdésekben fog döntéseket hozni.

Kötelezővé tennék a keresztény kultúra védelmét (vagyis, az egyházaktól elvileg függetlenül működő állam, mint világi szervezet kiáll egy vallás mellett).

Miért mindig csak a fővárosi hajléktalanokról esik szó? – gondolkodott el négy éve Pintér Judit. Azóta ételt oszt a somogyi megyeszékhelyen.