„Először is szögezzük le, hogy belgaként és Belgium korábbi szövetségi kapitányaként azért egy kicsit elfogult vagyok” – jegyezte meg elöljáróban a Népszava kérdésére válaszoló Georges Leekens. A nemzeti tizenegy élére tavaly októberben kinevezett tréner 1997 és 1999, illetve 2010 és 2012 között is dolgozott hazája válogatottjával, a '98-as világbajnokságon az ő irányításával estek ki a csoportkört követően a „vörös ördögök”.
Belgium már két éve, a franciaországi Európa-bajnokságon is favoritként indult, végül a magyarok nyolcaddöntős kiejtése után meglepetésre a negyeddöntőben elvéreztek. Az Oroszországban az újonc Panama ellen 17 órai kezdettel debütáló belgák – akik 2015 novemberétől egy világ megdöbbenésére vezették a nemzetközi szövetség gyakran szidott világranglistáját is – a címvédő Németország és Brazília mögött harmadik az aktuális rangsorban, amely alapján ezúttal is esélyesnek tartják a végső sikerre.
„A mostani belga válogatott már nagy tapasztalattal rendelkezik, a 2016-os Eb-n is jól szerepelt, még ha nem is annyira jól, mint azt sokan várták. A legutóbbi vb-n, Brazíliában szintén jól teljesítettek (a legjobb nyolc között a későbbi döntős Argentína jelentette a végállomást - a szerk.), ráadásul a kerettagok a klubjaikban is nagy meccseket játszottak az utóbbi években és rengeteg trófeát is begyűjtöttek, szóval bőven van már tapasztalatuk a nagy meccseket, tornákat illetően. Nagyon jó játékosaink vannak, ugyanakkor egy világbajnokság egy kicsit olyan is, mint a Bingó, hogy bármi megtörténhet. Emlékszem, 2012-ben, mikor nem sikerült kijutni a kontinenstornára, Belgiumban mindenki az elveszett generációként emlegette ezt a csapatot, most pedig esélyesként tekintenek rájuk – folytatta a lapunknak nyilatkozó Leekens. – A csoportkörben azt hiszem, nem lehet gond, ugyanakkor az egyenes kieséses szakaszban ahhoz, hogy elődöntőt vagy döntőt játszhass, két-három nagy csapatot ki kell ejtened, ami nagyon nehéz feladat. A döntőbe jutás fantasztikus lenne, de ehhez a negyeddöntőben azt hiszem Brazília vagy Németország lehet az ellenfelük. Ráadásul most nagyon nagy az elvárás a belga válogatottal szemben, de ők maguk is magasra tették azt a bizonyos lécet. Az első egy-két meccsen még biztos nem lesznek csúcsformában, úgy vélem, a védelemben lehet esetleg problémájuk, ha egy-egy kulcsjátékos kiesik. Szóval ez a nagy kérdés, hogy megsérülnek-e a védelem kulcsemberei a torna során vagy nem. Amennyiben nem, akkor könnyen ott lehetünk a döntőben. Nagyon kiegyensúlyozott a csapat, amely otthonosan játszik a 3-4-3-as rendszerben. Ha pedig már ott vagyunk a FIFA-világranglista harmadik helyén, akkor már szeretnénk ismét feljönni az első helyre. De még egyszer mondom, a Németország vagy Brazília elleni negyeddöntő lehet a kulcsmérkőzés.”
Legyen szó Eb-ről vagy vb-ről, a belgákkal azonos csoportban szereplő, szintén hétfőn, az esti sávban Tunézia ellen kezdő Angliát is szokás az adott cím egyik potenciális várományosaként kezelni, noha az angolok kiugró sikert az 1966-os, egyébként hazai rendezésű világbajnokság megnyerése óta csak kétszer, a bronzéremmel zárt '68-as és '96-os kontinenstornán értek el. A legutóbbi, francia rendezésű Eb-n Izland ejtette ki Angliát, amelynél az orosz torna előtti ciklusban új időszámítás kezdődött: visszavonult a válogatottságtól a korábbi meghatározó játékos, Wayne Rooney, az aktuális garnitúra pedig régen látott kevés válogatott szerepléssel rendelkezik. A gárda így is veretlenül jutott tovább a selejtezőcsoportjából, az angolok Oroszországban Harry Kane-től várják a gólokat. Kérdés, a Tottenham sztárja elbírja-e a vezér szerepét.
Hétfőre még a vasárnap megkezdett F jelű csoportból is jut egy találkozó: délután kettőtől Svédország Dél-Koreával mérkőzik meg Nyizsnyij Novgorodban (minden mérkőzést élőben közvetíti az M4 Sport).